• Spotkanie przedświąteczne z Fundacją Braci Golec! ????

  Chcecie pośpiewać z fundacją kolędy i pastorałki, kupić płyte i posłuchać wspaniałych opowieści Barbary Rosiek? ????

  Zapraszamy już w najbliższą sobotę 21 grudnia do Muzeum Miejskiego w Żywcu!

 • II Bal Karnawałowy Fundacji Braci Golec! ????
  15 luty 2020 rok | Hotel Beskidian w Węgierskiej Górce ????????
  ZAPISY ZAMKNIĘTE!
 • Uczniowie Fundacji Braci Golec zdobyli nagrody podczas XXXIX Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, organizowanego przez MUZEUM ROLNICTWA IM. KSIĘDZA KRZYSZTOFA KLUKA W CIECHANOWCU ????

  Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

  w kategorii inne instrumenty pasterskie – dorośli
  - III nagrodę w wysokości 400 zł otrzymuje:
  Czerwiński Maksymilian z Łodygowic

  w kategorii inne instrumenty pasterskie – młodzież do lat 17
  - II nagrodę w wysokości 450 zł otrzymuje:
  Lach Jakub z Koszarawy
  - Wyróżnienie w wysokości 50 zł oraz nagrody rzeczowe otrzymuje:
  Kopacz Bartłomiej z Łodygowic
  - Wyróżnienia w postaci nagrody rzeczowej
  Golec Piotr z Łodygowic

  w kategorii trombity – dzieci
  - III nagrodę w wysokości 300 zł otrzymują:
  Piotr Golec z Łodygowic
  - Wyróżnienie w wysokości 100 zł każde, otrzymują
  Kopacz Bartłomiej z Łodygowic
  Lach Jakub z Koszarawy

  Gratulujemy! ????

   
 • Uczniowie i instruktorzy Fundacji Braci Golec zagrali dziś w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach podczas konferencji "Pasterstwo jako źródło kultury górali beskidzkich". ??

 •  

  Po wysłuchaniu 66 prezentacji podczas 30 Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego, który odbył się 9 i 10 listopada 2019 w Jeleśni i Milówce podopieczni Fundacji Braci Golec zdobyli następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

  KATEGORIA DZIECI DO LAT 12:
  I miejsce: Julia Pawlica i Marta Krzyżowska (grupa śpiewacza)
  II miejsce: Wiktoria Marciak (śpiew solo)

  KATEGORIA DZIECI I MŁODZIEŻ OD 13 DO 18 LAT
  I miejsce: Jakub Lach (mulitinstrumentalista)
  II miejsce: Katarzyna Witas (multiinstrumentalistka)
  II miejsce: Emilia Marciak (solistka)
  II miejsce: Wiktoria Adamczyk (śpiew solo)

  Gratulacje! ?

 • Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami przy muzyce Beskidu Żywieckiego, koncerty laureatów i obcowanie z ikonami muzyki ludowej – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas trzeciej edycji Święta Pieśni w Beskidzie żywieckim.

   

  W pierwszy dzień, na piątkowym koncercie  o godzinie 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach wystąpią laureaci, będący uczestnikami III Święta Pieśni.

  Laureatami wydarzenia zostają wszyscy uczestnicy, wybrani z nadesłanych zgłoszeń, jednak jury w składzie: Edyta Golec, Hanka Rybka oraz Katarzyna Szymonowicz przyznają specjalną nagrodę Sordylki 2019 dla najlepszego wykonania pieśni w manierze żywieckiej, w dwóch kategoriach: dzieci i dorośli. Przyznane zostaną także wyróżnienia. Za nagrody Sordylki 2019 wygrać można 1000 zł, natomiast za wyróżnienia – 500zł

  W drugi dzień Święta Pieśni będą się odbywały warsztaty śpiewu w których udział wezmą wszyscy laureaci tegorocznego przeglądu śpiewaczego. A wieczorem o godzinie 18:00 zapraszamy do restauracji Stara Rozlewnia w Łodygowicach, gdzie odbędą się Posiady przy muzyce i opowieściach Pani Ireny Golec. Chcemy by posiady były okazją do wspólnego śpiewania, opowieści i mile spędzonego czasu.

  W niedzielę 27 października zapraszamy na koncert finałowy. Koncert odbędzie się w dziale etnograficznym Muzeum Miejskiego w Żywcu o godzinie 18:00. W koncercie wystąpią zdobywcy wyróżnień oraz nagrody Sordylki 2019, Chór Ludowy Fundacji Braci Golec oraz goście tegorocznego wydarzenia o których niezwykłym koncercie poinformujemy już wkrótce

  Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady i koncerty  zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2019”.

  Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

 • Dziękujemy za wszystkie nadesłane nagrania. W tym roku zgłoszenia nadesłało 78 osób. Po przesłuchaniu wszystkich wykonań jury w składzie: Hanka Rybka, Edyta Golec, Katarzyna Szymonowicz oraz Zofia i Józefa Sordyl do grona laureatów III Święta Pieśni i udziału w wydarzeniu wybrały następujące osoby:

  W kategorii soliści/solistki:

  • Byrtus Grażyna
  • Marciak Wiktoria
  • Frycz Mikołaj
  • Magiera Patrycja
  • Szostak Jan
  • Bobek Martyna
  • Zwardoń Emilia
  • Kliś Helena

  W kategorii duetów:

  • Krzyżowska Marta i Pawlica Julia

  W kategorii grupy śpiewaczych:

  • Grupa śpiewacza z Porąbki
  • Babiogórzanie
  • Grojcowianki
  • Starsza grupa śpiewacza Fundacji Braci Golec z Jeleśni
  • Mała grupa śpiewacza Fundacji Braci Golec z Jeleśni
  • Grojcowianki grupa młodzieżowa
 • Zapraszamy na przesłuchania wstępne do ognisk Fundacji Braci Golec! ????

  Na przesłuchania prosimy o przygotowanie jednego utworu do zaśpiewania.

  Więcej informacji u koordynatora Rafała Bałasia tel: 500 488 112

 • III Święto Pieśni, czyli przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl

  25-27 października 2019 | Beskid żywiecki.

  Wystartowała rekrutacja do przeglądu. Aby wziąć udział w III Święcie Pieśni należy przesłać wypełniony formularz, który znajduje się poniżej oraz nagrania dwóch tradycyjnych pieśni ludowych, w tym jednej z repertuaru górali żywieckich. Udział do przeglądu mogą zgłaszać soliści, duety oraz grupy śpiewacze (do 8 osób).

  Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybranych przez jury dziesięciu wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach realizowanych w ramach III Święta Pieśni. Uczestnicy zaprezentują swoją twórczość podczas piątkowego koncertu, podczas którego zostaną wyłonieni laureaci nagrody specjalnej przeglądu – Sordylki 2019.

  Po raz pierwszy w tym roku podczas przeglądu pojawiają się nagrody finansowe. Zdobywcy nagrody specjalnej „Sordylki 2019” wygrywają 1000zł zarówno w kategorii Dorośli jak i w kategorii Dzieci/młodzież. Podczas III Swięta Pieśni wybrani zostaną także wykonawcy, którzy otrzymają wyróżnienie w wysokości po 500 zł w obydwu kategoriach.

  Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu, a posiady i koncerty  zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

  Formularz zgłoszeniowy III Święta Pieśni

  Regulamin III Święta Pieśni

  Szczegółowy program wydarzenia będzie dostępny już wkrótce.

   

  Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2019. EtnoPolska.

 • III Święto Pieśni

  Święto Pieśni po raz trzeci - już 25-27 października

  Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami przy muzyce Beskidu Żywieckiego, koncerty laureatów i obcowanie z ikonami muzyki ludowej - tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas trzeciej edycji Święta Pieśni w Beskidzie żywieckim

  "Bo kto jest w Jeleśni, nie załuje kieśni, w starej karcmie" - zawodzi dźwięcznym jak dzwon głosem Zofia Sordyl, charyzmatyczna, śmiała, niezwykle barwna postać, jedna z partonek Święta Pieśni. Razem ze swoją bliźniaczą siostrą Józefą podtrzymują lokalne śpiewacze tradycje i potrafią opowiadać jak mało kto. Opowieści o śpiewie będzie można posłuchać na otwartych dla wszystkich posiadach śpiewaczych w sobotni wieczór 26 października.  

  W pierwszy dzień, na piątkowym koncercie wystąpią laureaci, będący uczestnikami III Święta Pieśni. 

  W drugi dzień Święta Pieśni będą się odbywały warsztaty śpiewu. W warsztatach będą mogli wziąć udział zgłoszeni do konkursu pieśniarze, grupy śpiewacze i soliści - z całego kraju, bo w tym roku wydarzenie ma rangę ogólnopolską, i jest kierowane zarówno do kobiet i dziewcząt, jak i do mężczyzn i chłopców. Można zgłaszać również grupy mieszane.

  Aby wziąć udział w III Święcie Pieśni należy przesłać wypełniony formularz wraz z wykonaniami dwóch tradycyjnych pieśni ludowych, w tym jednej z repertuaru pieśni górali żywieckich.  Laureaci będą prezentować wybrane przez siebie pieśni podczas piątkowego, otwartego  koncertu.  Laureatami wydarzenia zostają wszyscy uczestnicy, wybrani z nadesłanych zgłoszeń, jednak siostry Sordyl przyznają specjalną nagrodę Sordylki 2019 dla najlepszego wykonania pieśni w manierze żywieckiej, w dwóch kategoriach: dzieci i dorośli. Przyznane zostaną także wyróżnienia.

  Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady i koncerty  zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

  Rekrutacja rozpocznie się 15 września.

  Formularz rekrutacyjny oraz regulamin będą dostępne na stronie internetowej Fundacji Braci Golec i Górskiego Uniwersytetu Ludowego.

  Szczegółowy program III Święta Pieśni będzie dostępny już wkrótce.

   

  Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje 2019. EtnoPolska.

 • Drodzy podopieczni Fundacji Braci Golec,

  Rozpoczynamy nowy rok szkolny!

  Informujemy, że zajęcia w ogniskach Fundacji Braci Golec rozpoczynamy od 16 września.

  Tydzień wcześniej od 9 do 13 września zapraszamy rodziców oraz podopiecznych na zebrania w celu ustalenia szczegółowych planów zajęć, podpisania umów oraz przedstawienia harmonogramu działań Fundacji Braci Golec na najbliższy semestr.

   

  Harmonogram spotkań z rodzicami w poszczególnych ogniskach Fundacji Braci Golec:

  Rajcza – 9 września godz 18.00 , Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy

  Czernichów – 9 września godz 18.00, Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu żywieckim

  Żywiec – 10 września godz 18.00, Miejsce Centrum Kultury w Żywcu

  Porąbka – 11 września godz 16.00, Gminny Ośrodek Kultury w Porąbce

  Łodygowice – 11 września godz 18.00, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Łodygowicach górnych

  Lipowa – 12 września godz 15.00, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lipowej

  Jeleśnia – 12 września godz 17.00, Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni

 • Martynka, siostra naszego podopiecznego cierpi na autyzm. W ramach zbiórki publicznej zebraliśmy 5000zł po to, żeby mogła co roku jeździć na bardzo dla niej ważny turnus rehabilitacyjny. 

  Dziękujemy Wam bardzo! To dzięki Wam Martynka razem z mamą były na turnusie rehabilitacyjnym

  zbiórka publiczna nr 2019/2422/OR

 •  

  Drodzy Rodzice.

  Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie, jesteśmy mile zaskoczeni. W przesłuchaniu wzięło udział  trzydzieści osób, a poziom był bardzo wysoki. Ograniczona liczba miejsc zdecydowała o ilości przyjętych osób - do każdej grupy przyjęliśmy osoby z najwyższą średnią z przesłuchania, oraz będące mieszkańcami miasta Szczyrk

  Poniżej lista osób z informacją o przyjęciu do Fundacji Braci Golec oraz lista osób przyjętych z podziałem na poszczególne grupy.

  W ognisku w w Szczyrku powstaną 4 grupy:
  - skrzypce
  - basy
  - heligonka
  - grupa śpiewacza

  Osoby zdające do grupy instrumentalnej (skrzypce, basy, heligonka), które nie otrzymały wystarczającej liczby punktów, zapraszamy na zajęcia grupy śpiewaczej.

  Wyniki - wszyscy

  Lista osób przyjętych z podziałem na grupy

  Zajęcia w ognisku w Szczyrku rozpoczną się od października 2019, o szczegółach poinformujemy rodziców drogą telefoniczną.

  Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia.

  Zespół Fundacji Braci Golec

 •  

 • Warsztaty: 25–28 czerwca 2019 roku, Ośrodek Laliki w Lalikach

  Realizacja nagrań: 2 lipca 2019 roku, Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

  Warsztaty są częścią szerszego projektu realizowanego przez Fundację Braci Golec, jakim jest Górski Uniwersytet Ludowy. Tegoroczne warsztaty odbędą się pod hasłem: „Ruch w tradycji”.

  Każde Letnie Warsztaty Artystyczne stanowią kolejny etap rozwoju muzycznego podopiecznych Fundacji Braci Golec. Początkowo celem była zwłaszcza integracja młodych muzykantów. W dalszej kolejności skupiliśmy się na rozwijaniu ich indywidualnych umiejętności muzycznych, które młodzi artyści następnie wykorzystali do pracy w grupie, tworząc kapele, a później orkiestrę.

  W ramach poprzednich edycji Letnich Warsztatów Artystycznych wprowadzono w Fundacji możliwość nauki gry skrzypcach, heligonkach, basach, instrumentach pasterskich oraz w grupach śpiewaczych. Duży nacisk kładziono także na zrozumienie specyfiki funkcjonowania muzyki w kulturze ludowej – jej stałej obecności i znaczącej roli w tradycji oraz ludowych zwyczajach. Z tego względu warsztaty w latach 2017 i 2018 poświęcono obrzędowości górali żywieckich.

  Kolejnym ogniwem w rozwoju muzycznym podopiecznych Fundacji, a zarazem motywem przewodnim tegorocznych warsztatów, jest ruch sceniczny. Umiejętność odpowiedniego zachowania się na scenie, identyfikowania emocji i przeniesienia ich na swoją grę na instrumencie pozwoli młodym muzykom wyrazić siebie zarówno w czasie koncertów, jak i poza sceną. Działania te mają na celu pokazanie, że muzyka ludowa jest sztuką o dużej ekspresyjności, zawierającą ogromny ładunek emocji i może być prezentowana na wysokim poziomie artystycznym.

  Tegoroczne warsztaty poprowadzą instruktorzy Fundacji Braci Golec oraz zaproszeni goście: Sonia Lachowolska (naturalna emisja głosu), Rafał Sawicki (aktorstwo, ruch sceniczny) oraz Szymon Waluś (komunikacja interpersonalna).

  Projekt zakończymy 2 lipca w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu Jego ukoronowaniem będą nagrania w starej chałupie na terenie etnoparku, w których część uczniów Fundacji zaprezentuje umiejętności zdobyte podczas warsztatów.

  Bądźcie z nami – zapraszamy!
  Podopieczni Fundacji Braci Golec

  VII Letnie Warsztaty Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 •  

 • Powstaje ognisko Fundacji Braci Golec w Szczyrku! ????

  1 lipca 2019 roku odbędą się przesłuchania wstępne do nowo powstającego Ogniska Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec w Szczyrku.

  Fundacja Braci Golec oraz Szczyrkowskie Centrum Kultury zapraszają dzieci w wieku od 7 do 15 lat chcące uczyć się śpiewać oraz grać na skrzypcach, heligonkach, basach i instrumentach ludowych.

  Przesłuchania odbędą się 1 lipca o godz 18.00 w Szczyrkowskim Centrum Kultury przy ul. Beskidzkiej 106 w Szczyrku.

  Chętnych do udziału w przesłuchaniu prosimy o przygotowanie do zaśpiewania krótkiej piosenki oraz informujemy, że umiejętność gry na instrumencie nie jest wymagana.

  Projekt Fundacji Braci Golec jest realizowany od 2003 roku. Do tej pory w powiecie żywieckim działa dziesięć ognisk twórczości artystycznej, w których kształci się ponad 250 osób.

 •  

 • Fundacja Braci Golec zaprasza na koncert „Tam trza kwitnąć ka się rośnie”

  Niektóre nasze przedsięwzięcia są starannie zaplanowane, inne rodzą się pod wpływem chwili, ale wszystkie mają na celu wzrastanie w tradycji – poprzez pamięć o niej oraz jej poszanowanie i rozwijanie, w szczególności muzyczne. Nie bez powodu na motto naszego grania wybraliśmy słowa księdza Józefa Tischnera…

  Będzie to koncert podsumowujący ostatni rok działalność Fundacji Braci Golec. Podczas koncertu zaprezentujemy efekty naszej pracy, a także przybliżymy nasze projekty, takie jak: Górski Uniwersytet Ludowy, realizacje płyty z pastorałkami, Przestrzeń dla Pieśni i wszelkie inicjatywy wspierające młodych ludzi w rozwijaniu własnych talentów.

  Będzie to także koncert integracyjny, dający podopiecznym z różnych ognisk okazję do wymienienia się muzycznymi doświadczeniami, poznania instruktorów z innych placówek i po prostu wspólnego muzykowania.

  Koncert kierujemy przede wszystkim do rodziców naszych podopiecznych i współpracujących z nami wolontariuszy.

  Termin: 7 czerwca 2019.

  Miejsce: Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu

  Godzina: 17:45

  W programie:

  - Muzyczny występ grup dzieci ze wszystkich ognisk.

  - Wspólny występ instruktorów.

  - Pokaz multimediów prezentujących działalność fundacji oraz osiągnięcia dzieci.

  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Prosimy osoby, które figurują na liście gości o przybycie w godzinach od 17.00 do17.20, gdyż później drzwi sali zostaną zamknięte.

 • Martynka, siostra naszego podopiecznego cierpi na autyzm - potrzebujemy zebrać 7.000 zł - po to, żeby mogła pojechać na bardzo dla niej ważny turnus rehabilitacyjny. Mobilizujemy swoje prywatne zasoby, rodziców podopiecznych fundacji, znajomych i nieznajomych:)

  Kościół parafialny pw. WNMP w Milówce
  26 maja 2019, godz 11:00

  zbiórka publiczna nr 2019/2422/OR

 • Już 11 maja w dziale etnograficznym Muzeum Ludowego w Żywcu odbędzie się Dzień Stroju Ludowego. Wydarzenie skoncentrowane będzie na roli strojów dziecięcych i prezentacji ich unikalnego i prostego piękna...więcej

 • Już od piętnastu lat uczymy dzieciaki i młodzież gry na instrumentach ludowych i śpiewu budując w nich zamiłowanie do tradycji Beskidu Żywieckiego. Uwrażliwiamy młodych na wszelakie przejawy kultury, zapraszamy do jej współtworzenia i pokazujemy, że to oni kreują historię. W ramach działań Fundacji Braci Golec i powstałego w ubiegłym roku Górskiego Uniwersytetu Ludowego, stwarzamy każdemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwość obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i odnajdywania w niej dobrej, wspólnej zabawy. Tworzymy przestrzeń, w której zarówno podopieczni, ich rodzice i pasjonaci muzyki ludowej, ale również instruktorzy, mogli rozwijać skrzydła... więcej