
Instruktorka skrzypiec, metodyk
Góralka z Kamesznicy, etnolożka, instruktorka tańca (certyfikat MKiDN), instruktorka gry na skrzypcach oraz autorka metody nauczania na skrzypcach I stopnia w Fundacji Braci Golec. Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w Żywcu. Swoje pierwsze lekcje tradycji wyniosła z domu ucząc się od babci i dziadka. Naukę skrzypiec rozpoczęłam w tradycyjnej formie „mistrz i uczeń” od mistrzów tradycji Czesława Węglarza i Zbigniewa Wałacha. W 2020 r. Jako pierwsza kobieta zdobyła nagrodę Złote Żywieckie Serce w Kategorii „Mistrz i Uczeń” w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywającego się podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kierowniczka Regionalnego Zespołu PiT „Ondraszek” ze Szczyrku. Konferansjerka licznych wydarzeń folklorystycznych. Inicjatorka nagrodzonych wydarzeń kulturalnych tj. „Pasterska Jesień w Kamesznicy”, „W Nowym Roku po kolyndzie”. Osobowość roku powiatu żywieckiego w dziedzinie kultury 2021 r. Nagrodzona odznaczeniem „Zasłużony dla kultury Góralskiej” poprzez ZP o. Górali Polskich.

Instruktorka skrzypiec
Skrzypaczka pochodząca z Kamesznicy. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w kierunku i specjalizacji pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej. Od najmłodszych lat związana z tańcem oraz muzyką Beskidu Żywieckiego poprzez przynależność do zespołów: Szarotki, Wierchy, Spod Kikuli. Współtworzyła również kapele: ToCoTrza, Hora, Jaworowe Skrzypce.
Edukację muzyczną zaczęła prywatnie u Czesława Węglarza- folklorysty i multiinstrumentalisty. Jako nauczyciel gry na skrzypcach metodą słuchową typu Mistrz i Uczeń stawiała samodzielnie kroki już w 2011 roku jako prywatny korepetytor. Od zawsze w swojej pracy jako opiekun muzyczny łączy dwa segmenty swojej działalności- muzyki i pedagogiki, by finalnie nie tylko nauczyć grać, ale także rozumieć to i być w tym działaniu całym sobą. Prywatnie mama i rękodzielniczka. Motto: „Góralką się nie bywa, Góralką się jest”.

Instruktor heligonki
Heligonista. Budowniczy heligonek. Edukację muzyczną odebrał od Czesława Węglarza. Swoją pasją do heligonki dzieli się w Fundacji Braci Golec, gdzie od 2017 roku prowadzi naukę gry na heligonce. Laureat międzynarodowych konkursów i festiwali folklorystycznych. Do najważniejszych osiągnięć należą: „Złote Zbyrkadło” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu, I miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, I miejsce „Oscadnicka Heligonka” w Oscadnicy na Słowacji. Współtworzy unikatową kapelę „Dejcie Spokój”, która przywraca zapomniany skład instrumentalny z terenu północnej Żywiecczyzny. Od dziecięcych lat swoje góralskie korzenie pielęgnuje w zespole regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic – skąd pochodzi.

Instruktor basu, kontrabasu
Magister inżynier górnictwa i geologii. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Żywcu, specjalizując się w grze na wiolonczeli. Od 2009 r. jest mocno związany z muzyką góralską i muzyką ludową Polski, realizując się w grze na kontrabasie w zespołach folklorystycznych. Niegdyś w Zespole Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”, a obecnie w Zespole Regionalnym „Magurzanie” oraz w „Kapeli Tygiel”. Jest miłośnikiem muzyki ludowej Łuku Karpat, a także klasycznej, w szczególności z okresu baroku i romantyzmu. Pochodzi z Pietrzykowic.

Instruktor skrzypiec, heligonki
Góral rodem z Żabnicy, Jak o sobie mówi – “skrzypek z fachu i zamiłowania”. Jest laureatem licznych konkursów gry na heligonce. Jego zamiłowanie do muzyki rozpoczęło się już w Zespole Mały Haśnik z Żabnicy, kiedy jako mały chłopiec stawiał pierwsze kroki w tańcu. Wraz z Przyjaciółmi muzykuje w kapeli Tygiel.

Studiuje na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim. Jest tancerką i solistką Zespołu Regionalnego Magurzanie. W Fundacji Braci Golec uczy śpiewu. Pochodzi z Łodygowic.

Instruktor skrzypiec
Góral z Koniakowa od dzieciństwa związany z folklorem, tańcem, śpiewem i muzyką góralską. Kontynuując rodzinne tradycje- tak jak mama Helenka i starsze rodzeństwo- zapisał się do zespołu regionalnego Koniaków. W zespole znalazł swoje miejsce w kapeli i ucząc się u wybitnego skrzypka, folklorysty, kompozytora i budowniczego instrumentów, Zbigniewa Wałacha gry na skrzypcach, rozpoczął swoją przygodę z muzyką. W późniejszym okresie grał ze swoim mentorem w założonej przez niego przed laty kapeli Wałasi, nagrywając płyty i koncertując po całej Europie, prezentując muzykę Beskidu Śląskiego i całych Karpat. W 1999 r. wraz z grupą przyjaciół z zespołu nawiązuje współpracę z Łukaszem i Pawłem Golcem i rozpoczyna muzyczny czas z Golec uOrkiestrą, który trwa nieprzerwanie do dzisiejszego dnia. Kierownik muzyczny Orkiestry Ludowej działającej przy Górskim Uniwersytecie Ludowym.

Instruktorka śpiewu, skrzypiec
Absolwentka Fundacji Braci Golec. Absolwentka Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żywcu w klasie altówki. Studentka specjalizacji zarządzania Wyższej Szkoły Ekonomiczno Humanistycznej w Bielsku Białej. Obecnie, wraz ze swoimi przyjaciółmi z FBG, współtworzy kapele “u’Ostomili” wykonującą aranżacje utworów z Beskidu Żywieckiego oraz innych regionów. Laureatka wielu konkursów lokalnych oraz ogólnopolskich związanych z muzyką tradycyjną i nie tylko. Pochodzi z Kamesznicy.

Instruktor skrzypiec
Absolwent Fundacji Braci Golec oraz absolwent I i II Stopnia Zespołu Państwowego Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Aktualnie student Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji w Cieszynie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Członek wielu zespołów w tym m.in. Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic, Highlander Project, Kapela Tygiel, Zespół Bree, Zespół Chwila, Symfonia Beskidzka Zbigniewa Wałacha. Komponuje oraz aranżuje utwory w folkowym klimacie.

Instruktorka skrzypiec
Rodowita Szczyrkowianka wyrosła w kulturze góralskiej, związana mocno z miejscem swojego pochodzenia. Od najmłodszych lat uczęszczała do Regionalnego Zespołu Mały Ondraszek ze Szczyrku, obecnie realizuje się jako pierwsza “prymistka” w dorosłej grupie Regionalnego ZPiT Ondraszek, który działa przy Szczyrkowskim Centrum Kultury. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat, jednak nadal stara się rozwijać swoje umiejętności i odkrywać muzykę swojego regionu. Studiuje pedagogikę specjalną i resocjalizację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uwielbia pracę z dziećmi! Jest laureatką licznych konkursów tj. Sabałowe Bajania, Tydzień kultury Beskidzkiej oraz Święta Pieśni przeglądu im. Zofii i Józefy Sordyl.

Instruktor kontrabasu
Z folklorem związany od dziecka. Już w wieku 6 lat rodzice zapisali go do dziecięcego Regionalnego Zespołu “Jaferki” z Koszarawy gdzie stawiał pierwsze kroki w śpiewie i tańcu. Po dwóch latach rozpoczął naukę gry na heligonce w Fundacji Braci Golec. Gdy opanował już ten trudny instrument, rozpoczął naukę w Fundacji na kontrabasie, co okazało się finalnie strzałem w dziesiątkę, gdyż jest to instrument, na którym głównie muzykuje oraz naucza. Od 2013 roku jest związany z ZPiT “Żywczanie”. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II Stopnia im. w. Rawickiego w Żywcu a także absolwentem Fundacji Braci Golec.