O konferencji ! „Kultura w regionie – region w kulturze”.
W dniu 17.11.2023 Fundacja Braci Golec zorganizowała w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu Konferencję „Kultura w regionie- region w kulturze”. Po raz drugi zostali zaproszeni mieszkańcy Żywiecczyzny, miłośnicy i pasjonaci góralszczyzny, oraz cała rodzina, przyjaciele Fundacji Braci Golec.
Do tegorocznej edycji konferencji zostali zaproszeni wyjątkowi goście. W roli prelegentów usłyszeliśmy Panią Edytę Golec – altowiolistkę i wokalistkę, na co dzień promującą kulturę regionu współtworząc zespół Golec uOrkiestra. Dzięki miłości do muzyki, a zwłaszcza do rodzimego folkloru, zwiedza świat szerząc to co „nasze” poza granicami. Jak zauważyła i podkreśliła artystka w jej życiu kultura, muzyka i folklor były i są czymś naturalnym i pojawiającym się przy każdej okazji , tak zostało do dziś! Dzięki inspiracji kulturą, wzornictwem i ludowością wraz z zespołem stworzyli jeden z bardziej rozpoznawalnych wizerunków w show biznesie. Pani Edyta, jak sama podkreśliła jest wdzięczna, że może „realizować się na Żywiecczyźnie w sposób tak bardzo rodzimy kulturowo, inspirując przy tym i mieć realnie w jakimś stopniu wpływ na społeczność”.
Drugim prelegentem był Pan Zbigniew Wałach muzyk i regionalista, który wykonuje tradycyjną muzykę karpacką, ale także tworzy własne kompozycje. Jest założycielem i liderem zespołu Wałasi. Współpracuje z muzykami reprezentującymi różne regiony i gatunki muzyczne. Zbudował ponad 30 gajd istebniańskich, jak również piszczałki bezootworowe, sześciootworowe, okaryny, skrzypce, gęśle, rogi pasterskie i trombity. Jest inicjatorem cyklicznych wydarzeń, takich jak „Spotkania Gajdoszy i Dudziarzy” i „Zaduszki Istebniańskie”; stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz realizator projektu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Został uhonorowany m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga. Pan Zbigniew zwrócił uwagę jak bardzo wpłynął na niego region Trójwsi Beskidzkiej, a także artystyczne korzenie jego dziadka Jana Wałacha i rodzinna wrażliwość na szeroko pojmowaną sztukę i naturę. Pan Zbigniew obecnie edukator muzyczny, poprzez swoją pracę zaszczepia w dzieciach i młodzieży pasję muzykowania, przeżywania dźwięków i bycia w tym całym sobą. Niezależnie od umiejętności zwraca uwagę na własne tempo uczenia. Wie jak wiele dobrego jemu samemu dało obcowanie z kulturą, z wydarzeniami muzycznymi i zachęca młodsze pokolenie do pójścia podobną drogą. Renesans muzyczny w naszym regionie, zdaniem artysty rozkwita „i to jest ten moment, by działać i zapraszać ludzi do tej przestrzeni.”
Prócz zaproszonych muzycznych osobowości w gronie prelegentów znalazła się także Pani Beata Bojda – stylistka ubioru i makijażu, projektantka mody. Absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi: projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla takich artystów jak: Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche. Jest autorką projektu ETNO, który przyniósł artystce ogromną popularność (napisały o nim min. „Newsweek” i „Viva”). Ze swoimi dziełami pokazała się m.in. w Dubaju, Japonii, Paryżu, Istambule czy Budapeszcie. Pani Beata jest kobietą, która zwróciła uwagę, że na rozwijanie kompetencji, spełnianie wizji swojego zawodu nie jest zależne od wieku. Sama, jak podkreśla w wieku 50 lat rozpoczęła studia, które pokazały jej jak bardzo warto inwestować w siebie i nie poddawać się w dążeniu do celu. Jako artystka hołduje tradycjom rękodzielnictwa Żywiecczyzny i Koniakowa; jej wizją było dodanie kolejnej użyteczności pracom koronczarek i bibułkarek, z którymi współpracuje i realizuje swoje pomysły. Jak sama ujęła „odczarowuje rękodzielnictwo ludowe, tę sztukę na całym świecie, unowocześnia z całym szacunkiem kunsztu rękodzielników.” Artystka w swoich działaniach dostrzegła potrzebę zwrócenia się ku młodemu pokoleniu i ukazania nowej strony spojrzenia na tradycje rękodzielnicze- wcześniej postrzegane jako „Cepeliowe” ilościowe twory, a dziś jako unikalne rzemiosło.
Konferencja zorganizowana przez Fundację Braci Golec uzmysłowiła nam, że „to o czym rozmawiamy tu i teraz, w czym funkcjonujemy obecnie jest czymś, co powoli odchodzi. Przywoływane postacie, wydarzenia, sytuacje są swoistym obrazem dawnego świata (kiedyś dostępnego bardziej), a dziś, dzięki nowym edukatorom, organizacjom i możliwościom jakie mamy przywracanego ponownie do oczywistości.” Poruszane kwestie ukazują dobre perspektywy rozwojowe w obszarze kultury regionalnej, tradycyjnej, wrażliwości na otaczający nas świat- kolorowy, muzyczny i gwarowy, pełen wartości przekazu wielopokoleniowego. Dzięki organizacjom działającym w obrębie kultury pielęgnujemy naszą tożsamość, przywołujemy tradycję w różnych dziedzinach życia i pracy, wdrażamy w codzienność i zachowujemy jej ciągłość – w wierzeniach, poglądach, normach społecznych, muzyce i wielu innych; dzięki niej znamy swoje korzenie, wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie. Dziś współcześnie oddajemy jej szacunek, ale dostrzegamy jej potencjał adaptując do nowoczesnych form.
Na koniec wydarzenia zaprezentowała się Orkiestra Ludowa i Chór Ludowy w ramach Górskiego Uniwersytetu Ludowego który w nowej odsłonie realizuje wspaniałe inicjatywy, zajęcia oraz daje możliwość poznawania tradycji na różnych płaszczyznach ludziom dorosłym. Podczas Konferencji mieliśmy okazję usłyszeć muzykę ludową w nowych, niesamowicie energetycznych aranżacjach. Nie zabrakło także melancholii spokojnych, które malowały dźwiękiem spokój beskidzkiego krajobrazu. Zabrzmiały utwory tj. ,,W jaworowym lesie’’, „U studzienki stała”, „Hej na idóm se idóm”, „Nie bydo”, „Koń”, „Śtyry mile za Orawóm”, „Wyseł”, „Obyrtki”, „Szumi dolina”, „Hajduk”. Działania GUL są dofinansowane z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na Lata 2020-2030. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.
Całość wydarzenia była transmitowana przez media. Jeśli macie ochotę przeżyć to jeszcze raz, to zapraszamy: https://www.youtube.com/watch?v=ok0gKj9MPcU
Konferencja została zorganizowana z projektu „My w regionie – region w nas” oraz dofinansowana z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury