Społeczne
zaangażowanie
Czujemy się częścią społeczności lokalnej, a więc współuczestniczymy w inicjatywach lokalnych i angażujemy się w rozwiązywanie bieżących problemów najbliższego środowiska.
Co roku organizujemy koncert charytatywny dla siostry jednego z podopiecznych Fundacji. Dziewczynka, która mierzy się zaburzeniami ze spektrum autyzmu, skazana jest na kosztowne rehabilitacje. Wspierając ją mobilizujemy swoje prywatne zasoby, rodziców podopiecznych fundacji, znajomych i nieznajomych.Co roku organizujemy koncert charytatywny dla siostry jednego z podopiecznych Fundacji. Dziewczynka, która mierzy się zaburzeniami ze spektrum autyzmu, skazana jest na kosztowne rehabilitacje. Wspierając ją mobilizujemy swoje prywatne zasoby, rodziców podopiecznych fundacji, znajomych i nieznajomych.
Od kilku lat wychodzimy na górskie szlaki uzbrojeni w torby na śmieci i rękawiczki, by razem sprzątać, wyrabiać dobre nawyki w lokalnych społecznościach i uświadamiać istniejące problemy. Inicjatywa powstała dzięki dwójce naszych instruktorów, muzyków i biegaczy górskich – Marcie Matusznej-Wejchenig i Rafałowi Bałasiowi. Zainspirowani podobną akcją w Tatrach postanowili stworzyć ją na Żywiecczyźnie. Co roku na jesieni organizowane są grupowe wyjścia w góry na wybrane szlaki, nie tylko by sprzątać, ale również nagłośnić problem śmiecenia w górach. W akcji uczestniczą również podopieczni Fundacji Braci Golec, by grą na instrumentach i śpiewem wzbogacać to wydarzenie. W ramach inicjatywy i dzięki niej, podopieczni wielokrotnie w ciągu roku biorą udział w warsztatach ekologicznych. Udział w akcji znakomicie wpisuje się w główny nurt celów Fundacji Braci Golec, którym jest budowanie świadomości społeczności lokalnej, zarówno w kwestii wartości otoczenia, w jakim ta społeczność żyje, jak i to, że to ona tworzy to środowisko.
Po intensywnych opadach deszczu w 2010 roku ziemia pod domami w Kolonii Prusów koło Milówki zaczęła się osuwać, tworząc rozpadliny i zabierając dach nad głowami kilku rodzinom. Bezpowrotnie. Domów nie udało się odbudować. Osuwisko zniszczyło również drogę. Ponad pół roku trwała akcja “Górale góralom”, dzięki której udało się wybudować nowe domy poszkodowanym rodzinom. Gmina Milówka przekazała działki budowlane, a Fundacja Braci Golec zorganizowała zbiórkę publiczną oraz koncert w Polskim Radiu Katowice, połączony z aukcją cennych przedmiotów od znanych osobistości świata kultury, sportu, polityki i dziennikarstwa. Zgromadzone środki zostały w całości przekazane na budowę domów, w których rodziny mogły zamieszkać jeszcze przed zimą.