Wróć

Święto Pieśni

Czym jest Święto Pieśni ?
Święto Pieśni, jest niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami przy muzyce, koncerty laureatów i obcowanie z ikonami muzyki ludowej, tworzą okazję by poczuć prawdziwy klimat Beskidu Żywieckiego. Organizowane podczas wydarzenia warsztaty dają okazję do poznania możliwości swojego głosu, a koncerty i potańcówki zapewniają dobrą zabawę w tradycyjnym stylu.

Wciągu ostatnich lat mieliśmy okazję zrealizować już VI edycji Święta Pieśni przeglądu im. Zofii i Józefy Sordyl. Podczas tego wydarzenia organizowane są posiady, potańcówki, warsztaty śpiewacze oraz spotkania z mistrzami tradycji. Jednak jednym z najważniejszych wydarzeń jest koncert finałowy, gdzie prezentują się wszyscy uczestnicy startujący w przeglądzie. Przegląd ma charakter ogólnopolski. Już od lat mamy możliwość słuchania wspaniałych głosów z całej Polski. Najlepsze wykonania w trzech kategoriach wiekowych (dziecięca, młodzieżowa i dorosła) zostają nagrodzone tytułem “Sordylki” oraz nagrodą pieniężną. Przegląd jest adresowany do solistów, duetów oraz grup śpiewaczych, wykonujących utwory tradycyjne dla swojego regionu.

Przegląd odbywa się na przełomie października i listopada. Wszystkie informację dotyczące rekrutacji są zamieszone w mediach społecznościowych oraz na Stronie Fundacji Braci Golec. Rekrutacja odbywa się droga elektroniczną. By zgłosić się do przeglądu należy w terminie podanym przez Organizatora przesłać trzy nagrania dowolnych pieśni ze swojego regionu. Nagrania podlegają weryfikacji przez Komisje konkursową zgodnie z kryteriami konkursu. Najlepsze wykonania prezentują się podczas koncertu finałowego.

I Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl 2017
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

28–29 października 2017 odbyło się  I Święto Pieśni – przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl. Wydarzenie było finałem dwuletniego projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem było przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej, przypomnienie i zachowanie repertuaru pieśni Beskidu Żywieckiego oraz powiększenie grona osób, które chętnie i bez oporów śpiewałyby dawno zapomniane melodie. Po zakończeniu rekrutacji internetowej 6 października, grupa ekspertów wyłoniła 33 osoby, które wystąpiły w koncercie laureatów, prezentując swoje utwory, a wcześniej wzięły udział w cyklu warsztatów śpiewu białego. Podczas tych dwóch dni uczestnicy prezentowali pieśni swojego regionu, a także poznawali melodie z różnych zakątków Polski oraz pieśni naszych sąsiadów z zagranicy. I Święto Pieśni stało się okazją do wspólnego śpiewania – nie tylko solowego, lecz także grupowego – poznawania możliwości swojego głosu i dziękowania śpiewem za ten dar. To także czas integracji, nauki podczas warsztatów i prelekcji oraz dobrej zabawy. Niezwykłym wydarzeniem dla laureatów było również możliwość zapoznania się z historią i życiem Mistrzyń Tradycji Beskidu Żywieckiego – sióstr Zofii i Józefy Sordyl. Podczas koncertów towarzyszących wystąpili laureaci pierwszej edycji przeglądu, a także zaproszeni goście: 9 Sił, Zora oraz Ewa Grochowska. Na zakończenie koncertu finałowego została wręczona nagroda specjalna – „Sordylki 2017”.

II Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl 2018
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

26-28 października 2018 odbyło się drugie Święto Pieśni – wyjątkowe spotkanie z kulturą i tradycją Beskidu Żywieckiego. Impreza obejmowała wieczorne posiady, potańcówkę, koncerty oraz obcowanie z ikonami muzyki ludowej. Piątkowy wieczór rozpoczął się koncertem laureatów konkursu i potańcówką przy muzyce Beskidu Żywieckiego. Sobotę wypełniły klimatyczne opowieści o istocie pieśni, stare nagrania i filmy oraz popisy charyzmatycznych mistrzów pieśni. Niedzielny poranek odbył się podczas Śpiewania na polanie, czyli obcowanie z melodiami w górskiej scenerii, a wieczór upłynął na finałowym koncercie. Program wydarzenia obejmował wiele atrakcji dostępnych dla wszystkich chętnych, ale również część wydarzeń była dedykowana laureatom konkursu śpiewaczego oraz zespołom, grupom, duetom i solistom. Sobota była czasem warsztatów śpiewu białego z różnych regionów Polski, takich jak Bojkowszczyzna, Łemkowszczyzna, Mazowsze i Lubelszczyzna. W trakcie imprezy odbywały się również posiady śpiewacze, spotkania z mistrzami śpiewu żywieckiego oraz wspólne śpiewanie. Na zakończenie II Święta Pieśni wszyscy uczestnicy wykonali żywiecką pieśń wojaczkową z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

III Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl 2019

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2019”.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018

W dniach 25-27 października 2019 roku miała miejsce trzecia edycja Święta Pieśni w Beskidzie Żywieckim, będąca przeglądem im. Zofii i Józefy Sordyl. Pierwszego dnia, czyli piątkowego wieczoru, o godzinie 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach odbył się koncert laureatów, którzy zostali wybrani spośród uczestników trzeciego Święta Pieśni. Wyróżnienia, w tym specjalna nagroda Sordylki 2019, przyznawane były za najlepsze wykonanie pieśni w manierze żywieckiej, w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i dorośli. Jury w składzie Edyta Golec, Hanka Rybka oraz Katarzyna Szymonowicz wyłoniło laureatów, a nagrody pieniężne wynosiły odpowiednio 1000 zł za nagrodę Sordylki 2019 i 500 zł za wyróżnienia. Drugiego dnia odbywały się warsztaty śpiewu, w których uczestniczyli wszyscy laureaci przeglądu śpiewaczego. Wieczorem, o godzinie 18:00, restauracja Stara Rozlewnia w Łodygowicach gościła Posiady przy muzyce i opowieściach Pani Ireny Golec, będące okazją do wspólnego śpiewania, opowieści i miłego spędzenia czasu. Trzeciego dnia, czyli w niedzielę 27 października, odbył się koncert finałowy w dziale etnograficznym Muzeum Miejskiego w Żywcu o godzinie 18:00. Wystąpili tam zdobywcy wyróżnień oraz nagrody Sordylki 2019, Chór Ludowy Fundacji Braci Golec oraz goście tegorocznego wydarzenia. Święto Pieśni było wyjątkowym spotkaniem, pełnym muzyki i opowieści, zatopionym w tradycji Beskidu Żywieckiego. Warsztaty śpiewu dawały okazję do odkrycia możliwości własnego głosu, a posiady i koncerty gwarantowały dobrą zabawę dla wszystkich, którzy pragnęli poczuć klimat żywiecczyzny.

IV Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl 2020
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Firma SPRINTEX –  fundatorem wyróżnienia w przeglądzie śpiewaczym w wysokości 500zł.
Firma WODPOL –  fundatorem głównej nagrody „Sordylki 2020” w wysokości 1000zł.
Firma BUDOWLANKA –  fundatorem wyróżnienia w przeglądzie śpiewaczym w wysokości 500zł.
Firma BESTLINE –  fundatorem głównej nagrody „Sordylki 2020” w wysokości 1000zł.

W dniach 23-25 października miała miejsce czwarta edycja Święta Pieśni w Beskidzie Żywieckim. Impreza skupiała się na wieczornych posiadach, podczas których towarzyszyły pieśni i opowieści przy dźwiękach muzyki charakterystycznej dla regionu Beskidu Żywieckiego. Koncerty laureatów oraz obcowanie z ikonami muzyki ludowej również były częścią tego wydarzenia. W ramach tej edycji, ze względu na panującą sytuację, impreza została zorganizowana w wersji hybrydowej. Pierwszego dnia, czyli piątkowego wieczoru, laureaci IV Święta Pieśni wystąpili w koncercie, który został transmitowany na żywo w mediach społecznościowych Fundacji Braci Golec. Pomimo braku udziału publiczności, wydarzenie cieszyło się szerokim zainteresowaniem online. W sobotę uczestnicy oraz zaproszeni goście brali udział w wieczornych posiadach, gdzie mogli wspólnie cieszyć się pieśniami i opowieściami. Natomiast w niedzielę, w ostatnim dniu przeglądu, odbyły się koncerty zdobywców wyróżnień i nagrody „Sordylki 2020”, a także koncert śpiewaczek i śpiewaków z Fundacji Braci Golec. Koncert ten miał niewielką publiczność, jednak został zarejestrowany i udostępniony w sieci, umożliwiając szerokiej publiczności uczestnictwo w wydarzeniu.

V Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl 2022
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

W majestatycznej scenerii Beskidu Żywieckiego, w dniach 29-30 października 2022 roku, miało miejsce wyjątkowe V Święto Pieśni. W sercu tego malowniczego regionu, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Stara Karczma w Jeleśni przywitały miłośników muzyki ludowej na dwudniowym festiwalu. Pierwszego dnia, od godziny 10:00 do 15:00, uczestnicy mogli uczestniczyć w warsztatach śpiewaczych, które odbywały się w uroczym Miejskim Centrum Kultury. Tam, pod okiem doświadczonych instruktorów, laureaci przeglądu mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w śpiewie. Wieczorem atmosfera przeniosła się do Starej Karczmy w Jeleśni, gdzie od 18:00 do 21:00 odbyły się otwarte dla wszystkich posiady. W staropolskim wnętrzu karczmy, otoczonym zapachem drewna i dźwiękiem szumiącego ogniska, uczestnicy mogli wspólnie śpiewać, delektując się tradycyjnymi pieśniami i ciesząc się wspólnym czasem. Drugiego dnia, wydarzenie kulminacyjne miało miejsce w Starym Zamku – Muzeum Miejskim w Żywcu. Rozpoczynając o 16:30 i trwając do godziny 20:00, koncert finałowy V Święta Pieśni otworzył drzwi dla wszystkich zainteresowanych. To był moment, w którym tradycja spotkała się z nowoczesnością, gdzie pieśni ludowe zyskały nowe brzmienie. W trakcie koncertu, laureaci przeglądu śpiewaczego prezentowali swoje umiejętności, podziwiani przez publiczność, która zgromadziła się by wspólnie celebrować piękno pieśni ludowych. Nie zabrakło również spotkania ze  śpiewaczkami Zofią i Józefą Sordyl. Odbyło się także głoszenia wyników V Święta Pieśni. Przegląd był okazją do wspólnego świętowania, uwielbienia muzyki ludowej i zanurzenia się w bogactwie kultury Beskidu Żywieckiego.

VI Święto Pieśni – Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl 2023
Dofinansowano w ramach współpracy z TAURONEM

VI edycja Święta Pieśni, Przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl, przyniosła ze sobą niezapomniane doznania muzyczne i kulturowe. Rozpoczęła się ona pełnym entuzjazmu i pasji dniem warsztatów dla laureatów przeglądu, które miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki sztuki śpiewania nie tylko z obszaru Żywiecczyzny, lecz także z innych regionów Polski. Długie godziny spędzone na doskonaleniu swoich umiejętności sprawiły, że atmosfera była nasycona energią twórczą i pozytywnym zaangażowaniem. Wieczorem wszystkich miłośników pieśni zaproszono na otwarte posiady oraz spotkania z mistrzami tradycji, które odbyły się w Domu Strażaka w Zarzeczu. To był czas pełen ciepła i wspólnej radości, gdzie śpiew, opowieści i tradycyjna kuchnia spotkały się w jednym miejscu, tworząc wyjątkową atmosferę jedności i wspólnoty. Głównym wydarzeniem VI Święta Pieśni był wieczorny koncert, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Na scenie wystąpili laureaci przeglądu oraz CHÓR LUDOWY Górskiego Uniwersytetu Ludowego. Ich wyjątkowe interpretacje tradycyjnych pieśni, wsparte pasją i zaangażowaniem, poruszyły serca publiczności, przenosząc ich w magiczny świat muzyki ludowej.Całe wydarzenie było pełne emocji, wzruszeń i artystycznych inspiracji, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. VI edycja Święta Pieśni potwierdziła, że muzyka ludowa ma niezwykłą moc łączenia ludzi i kultywowania tradycji, tworząc wyjątkowe doświadczenia kulturalne.