Już wkrótce rozpoczną się VIII Letnie Warsztaty Artystyczne Fundacji Braci Golec
Tegoroczne Letnie Warsztaty Artystyczne będą miały nieco inną formę niż siedem poprzednich edycji. W tygodniu od 29 czerwca do 3 lipca odbędzie się przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie 8 tygodniowego cyklu zdalnych warsztatów.
W ciągu pięciu dni 10 instruktorów nagra filmy instruktażowe, które będziemy udostępniać podopiecznym fundacji podczas kolejnych 8 tygodni, czyli przez okres wakacji. Uczniowie Fundacji Braci Golec podzieleni zostaną na 9 grup warsztatowych według poziomu zaawansowania. Każda z grup otrzyma w każdym tygodniu dwa 15 minutowe filmy. Pierwszy film to nauka śpiewu lub gry na instrumencie Natomiast na drugim filmie będą znajdować się zajęcia dodatkowe z nauki gwary, rytmiki i tańca. Dodatkowo opracowany zostanie podcast z zaproszonym gościem oraz tutorial, na którym instruktorzy pokażą podopiecznym fundacji jak dbać o instrumenty. W sumie powstanie aż 110 filmów instruktażowych. Tematem przewodnim tegorocznych Letnich Warsztatów Artystycznych jest repertuar dziecięcy z regionu górali żywieckich, tak więc nie zabraknie charakterystycznych dla górali żywieckich zabaw oraz wyliczanek. Chcemy, aby efektem warsztatów był repertuar koncertowy dla najmłodszych podopiecznych fundacji, który moglibyśmy prezentować jeszcze młodszym dzieciom w ramach żywej edukacji regionalnej.
Realizacja filmów instruktażowych jest pierwszym z trzech etapów VIII Letnich Warsztatów Artystycznych. W drugiej połowie wakacji wybrana, kilkunastoosobowa grupa podopiecznych fundacji spotka się w studiu by nagrać realizowany program. Ponadto w pierwszy weekend września zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami w góry. W ramach „Spotkania na szlaku” chcemy w bezpieczny w obecnej sytuacji sposób wspólnie podsumować tegoroczne Letnie Warsztaty Artystyczne.
Każde Letnie Warsztaty Artystyczne stanowią kolejny etap rozwoju muzycznego podopiecznych Fundacji Braci Golec. Początkowo celem była zwłaszcza integracja młodych muzykantów. W dalszej kolejności skupiliśmy się na rozwijaniu ich indywidualnych umiejętności muzycznych, które młodzi artyści następnie wykorzystali do pracy w grupie, tworząc kapele, a później orkiestrę.
W ramach poprzednich edycji Letnich Warsztatów Artystycznych wprowadzono w Fundacji możliwość nauki gry skrzypcach, heligonkach, basach, instrumentach pasterskich oraz w grupach śpiewaczych. Duży nacisk kładziono także na zrozumienie specyfiki funkcjonowania muzyki w kulturze ludowej – jej stałej obecności i znaczącej roli w tradycji oraz ludowych zwyczajach. Z tego względu warsztaty w latach 2017 i 2018 poświęcono obrzędowości górali żywieckich.
W 2019 roku tematem przewodnim był ruch sceniczny. Umiejętność odpowiedniego zachowania się na scenie, identyfikowania emocji i przeniesienia ich na swoją grę na instrumencie pozwala młodym muzykom wyrazić siebie zarówno w czasie koncertów, jak i poza sceną. Działania te mają na celu pokazanie, że muzyka ludowa jest sztuką o dużej ekspresyjności, zawierającą ogromny ładunek emocji i może być prezentowana na wysokim poziomie artystycznym.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury