• Kapela Fundacji Braci Golec z Jeleśni została laureatem konkursu Stara Tradycja odbywającego sie w ramach Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie! ????????

  ???? Skład Jury konkursu Stara Tradycja:
  ????Stanisława Galica-Górkiewicz 
  ????Ewa Grochowska
  ????Andrzej Bieńkowski
  ????Piotr Kędziorek
  ????Marcin Pospieszalski
  ????Janusz Prusinowski

   

  Fundacje Braci Golec, będziecie mogli usłyszeć na koncercie laureatów konkursu Stara Tradycja który odbędzie się 23 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie

 • Już od piętnastu lat uczymy dzieciaki i młodzież gry na instrumentach ludowych i śpiewu budując w nich zamiłowanie do tradycji Beskidu Żywieckiego. Uwrażliwiamy młodych na wszelakie przejawy kultury, zapraszamy do jej współtworzenia i pokazujemy, że to oni kreują historię. W ramach działań Fundacji Braci Golec i powstałego w ubiegłym roku Górskiego Uniwersytetu Ludowego, stwarzamy każdemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwość obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i odnajdywania w niej dobrej, wspólnej zabawy. Tworzymy przestrzeń, w której zarówno podopieczni, ich rodzice i pasjonaci muzyki ludowej, ale również instruktorzy, mogli rozwijać skrzydła.

   

  Uczymy śpiewać i grać po góralsku ponad trzystu podopiecznych! Swoje zdolności rozwijają w ramach Ognisk Twórczości Artystycznej w dziesięciu gminach - Milówce, Jeleśni, Łodygowicach, Koszarawie, Świnnej, Porąbce, Przyłękowie, Lipowej, Czernichowie i Żywcu. Każde dziecko dostaje swój intstrument na czas nauki, kształci się pod okiem praktyków muzyki ludowej metodami łączącymi tradycję gry ze słuchu i współczesnych, najbardziej efektywnych metod wykorzystywanych w szkołach muzycznych. W ramach Górskiego Uniwersytetu Ludowego zapewniamy możliwości pogłębienia umiejętności w ramach Klas Mistrzowskich śpiewu, gry na skrzypcach i heligonkach. Od niedawna odbywają się również spotkania Chóru Ludowego i Orkiestry Ludowej. Organizujemy liczne warsztaty i wydarzenia kulturalne. W listopadzie ubiegłego roku wydaliśmy płytę z pastorałkami, nagraną z udziałem setki młodych artystów. Wydajemy również serię albumów "Stroje ludowe w Karpatach Polskich".

   

  Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć przez piętnaście lat naszej działalności. Z każdego zapalonego pasjonata muzyki i kultury ludowej, który wykształcił się pod naszymi skrzydłami. Z każdego, kto dzięki naszemu wsparciu poczuł się związany z lokalną tradycją. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej inicjatywie.

   

  Pomóc można na różne sposoby:

  • przekazując 1% podatku
  • przekazując instrument, który pozwoli dzieciom uczyć się gry (skrzypce, basy, heligonki)
  • przekazując darowiznę na zakup nowych instrumentów
  • kupując publikacje wydane przez Fundację Braci Golec.

   

  Z góry pięknie dziękujemy, w imieniu swoim i podopiecznych fundacji.

  Zespół Fundacji Braci Golec

   

 • Już 13 stycznia w ramach 27. Finału WOŚP w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert pastorałkowy z okazji 15-lecia Fundacji Braci Golec.

  Młodzi artyści, podopieczni fundacji ze wszystkich Ognisk Twórczości Artystycznej w regionie, zagrają i zaśpiewają tradycyjne pieśni z repertuaru Beskidu Żywieckiego. Koncert będzie niezwykłą muzyczną opowieścią o tradycjach związanych z czasem świąt Bożego Narodzenia.

  Zabrzmią basy, heligonki, dudy, skrzypce i piszczałki. Na scenie zadebiutuje również Chór Ludowy Górskiego Uniwersytetu Ludowego - inicjatywy łączącej doświadczonych praktyków muzyki ludowej wyrosłych w żywieckich tradycjach, młode pokolenie muzyków uczące się gry na instrumentach i śpiewu w manierze żywieckiej oraz ich bliskich.

  Koncert będzie ponadto promocją płyty z pastorałkami wydanej z okazji 15-lecia Fundacji Braci Golec, nagranej przez ponad setkę dzieci i ich opiekunów artystycznych.

  Zapraszamy serdecznie! Przyjdźcie i posłuchajcie muzyki Beskidu Żywieckiego!

  Co, gdzie i kiedy?

  13 stycznia 2019, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, godzina 17

 • Koncert będzie promocją wyjątkowej płyty z pastorałkami, którą wydała Fundacja Braci Golec.

  Materiał na płytę wydaną z okazji 15-lecia Fundacji Braci Golec powstał w niezwykle klimatycznym drewnianym kościele w Kamesznicy. Pastorałki, które się na niej znalazły, wybrano z repertuaru muzycznego Beskidu Żywieckiego. Zostały zagrane na tradycyjnych instrumentach tego regionu i zaśpiewane gwarą. W nagraniach wzięła udział setka utalentowanych dzieci, rosnących na młodych muzyków pod skrzydłami Fundacji Braci Golec i Górskiego Uniwersytetu Ludowego.

  Koncert będzie niezwykłą opowieścią o tradycjach związanych z czasem świąt Bożego Narodzenia - zaprezentowaną nie tylko śpiewem ale i słowem. Podczas koncertu muzycy z Fundacji Braci Golec zaprezentują repertuar, który znalazł się na płycie. W studiu zabrzmią skrzypce, basy, heligonki, dudy i piszczałki. Wraz z młodymi muzykantami w koncercie zaśpiewa Chór Ludowy.

  Dochód ze sprzedaży płyty zostanie w całości przeznaczony na działania Fundacji Braci Golec, która od piętnastu lat wspiera dzieciaki z Beskidu Żywieckiego w ich muzycznym i kulturalnym rozwoju, rozwoju ich pasji i zainteresowań. Stwarza każdemu młodemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwość obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i tworzenia, odnajdując w nich pasję i dobrą zabawę.

 • Zapraszamy na wspólne kolędowanie z Golec uOrkiestrą i Fundacja Braci Golec z gościnnym udziałem Kasia Cerekwicka. Już w Wigilię o godz. 13:45 na antenie POLSAT usłyszycie wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek w naszym wykonaniu.

  Koncert poprowadzi niezastąpiony Maciek Dowbor i Emilka Topiłko- młoda dama z Fundacji Braci Golec?

  Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy zawładnięci świąteczną gorączką nie będą w stanie obejrzeć „Kolędowania z Fundacja POLSAT - Jesteśmy dla dzieci” - koncert będzie emitowany również:

  ➡️24.12 godz. 20.45 Polsat 2

  ➡️25.12 godz. 19:00 Polsat 2

  ➡️25.12 godz. 20:00 Polsat Rodzina

  ➡️26.12 godz. 16:55 Polsat One

  ➡️26.12 godz. 18:00 ATM Rozrywka

   

  Wesołych świąt!

 • Już 13 grudnia premiera płyty "Pastorałki" Fundacji Braci Golec na www.golec.pl 

  Natomiast 16 grudnia o godz. 11:00 zapraszamy na koncert do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, gdzie swój premierowy recital zagra Orkiestra Ludowa Fundacji Braci Golec! 

  Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez wspólnego kolędowania i śpiewania ulubionych pastorałek. To właśnie one tworzą niepowtarzalną atmosferę tego pięknego czasu i umacniają rodzinne więzi. Dlatego z przyjemnością prezentujemy Wam wyjątkową płytę – „Pastorałki” w całości nagraną przez uczniów Fundację Braci Golec, która w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia. W nagraniach udział wzięła setka utalentowanych dzieci, rosnących na młodych muzyków pod skrzydłami Fundacja Braci Golec a także Górski Uniwersytet Ludowy. Na krążku znajdziecie nie tylko unikatowe beskidzkie pastorałki, ale i opowieści o tradycjach górali żywieckich na każdy dzień świąt: Wigilię, Boże Narodzenie, Św. Szczepana oraz Nowy Rok. Niepowtarzalny klimat płyty stanowią też okoliczności jej powstania: cały materiał nagraliśmy w klimatycznym drewnianym kościele w Kamesznicy. Co więcej pastorałki zostały zagrane na tradycyjnych instrumentach z naszego regionu: skrzypcach, basach, heligonkach, dudach żywieckich, piszczałkach i zaśpiewane żywiecką gwarą. Płyta idealnie sprawdzi się przy rodzinnych spotkaniach, stanowiąc doskonałe uzupełnienie świątecznej tradycji i zwyczajów – do wydania dołączony jest dostęp do wszystkich tekstów. Kupując krążek wspierasz 307 młodych talentów, którzy pod skrzydłami Fundacji rozwijają swoją pasję i marzenia. Dziękujemy, że jesteście z nami!

  www.golec.pl

  www.fundacjabracigolec.pl

 • Muzyka Beskidu Żywieckiego zabrzmi 16 grudnia o godzinie 11 w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert będzie promocją wyjątkowej płyty z pastorałkami, którą wydała Fundacja Braci Golec.

  Materiał na płytę wydaną z okazji 15-lecia Fundacji Braci Golec powstał w niezwykle klimatycznym drewnianym kościele w Kamesznicy. Pastorałki, które się na niej znalazły, wybrano z repertuaru muzycznego Beskidu Żywieckiego. Zostały zagrane na tradycyjnych instrumentach tego regionu i zaśpiewane gwarą. W nagraniach wzięła udział setka utalentowanych dzieci, rosnących na młodych muzyków pod skrzydłami Fundacji Braci Golec i Górskiego Uniwersytetu Ludowego.

  Koncert w studiu Lutosławskiego zagra Orkiestra Ludowa, składająca się z uczniów, absolwentów i instruktorów Fundacji Braci Golec. Muzycy zaprezentują repertuar, który znalazł się na płycie. W studiu zabrzmią skrzypce, basy, heligonki, dudy i piszczałki.

  Płyta, którą będzie promował koncert, jest niezwykłą opowieścią o tradycjach związanych z czasem świąt Bożego Narodzenia - zaprezentowaną nie tylko śpiewem ale i słowem. Region Beskidu Żywieckiego ma bardzo barwne zwyczaje, o głębokiej symbolice. Na płycie z pastorałkami znajdą się cztery opowieści przybliżające znaczenie obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.  

  Krążek zostanie wydany jeszcze przed świętami. Dochód z płyty zostanie w całości przeznaczony na działania Fundacji Braci Golec, która od piętnastu lat wspiera dzieciaki z Beskidu Żywieckiego w ich muzycznym i kulturalnym rozwoju, rozwoju ich pasji i zainteresowań. Stwarza każdemu młodemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwość obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i tworzenia, odnajdując w nich pasję i dobrą zabawę.

 • Tym razem młodzi muzykanci z Beskidów wzięli udział w XXXVIII Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, na którym zdobyli następujące nagrody:

  Kategoria TROMBITY – dzieci:

  I nagrodę otrzymuje:

  Bartłomiej Golec z Łodygowic

   

  Wyróżnienie otrzymuje:

  Piotr Golec z Łodygowic

   

  Kategoria INSTRUMENTY PASTERSKIE – dzieci do lat 16:

  I nagrodę otrzymuje:

  Michał Zawada z Kamesznicy

   

  II nagrodę otrzymuje:

  Piotr Szczotka z Łodygowic

   

  III nagrodę otrzymuje:

  Jakub Lach z Koszarowa

   

  Wyróżnienia otrzymują:

  Bartłomiej Kopacz z Łodygowic

  Bartłomiej Golec z Łodygowic

   

  Kategoria INSTRUMENTY PASTERSKIE – dorośli:

  Wyróżnienie otrzymuje instruktor Fundacji Braci Golec:

  Maksymilian Czerwiński z Łodygowic

 • Skrzypce, basy, heligonki, piszczałki i śpiew zabrzmią na wyjątkowej płycie z pastorałkami, która zostanie wydana z okazji 15-lecia Fundacji Braci Golec. W nagraniach wzięła udział setka utalentowanych dzieci, rosnących na młodych muzyków pod skrzydłami fundacji i Górskiego Uniwersytetu Ludowego.

  Materiał na płytę powstał w niezwykle klimatycznym drewnianym kościele w Kamesznicy. Pastorałki, które się na niej znalazły, wybrano z repertuaru muzycznego Beskidu Żywieckiego. Zostały zagrane na tradycyjnych instrumentach tego regionu i zaśpiewane gwarą.

  Płyta jest jednak czymś znacznie więcej. To niezwykła opowieść o tradycjach związanych z czasem świąt Bożego Narodzenia - opowiedziana nie tylko śpiewem ale i słowem.

  Co robi czosnek na drzewku świątecznym?

  Czym jest połaźnica?

  Dlaczego w dniu Bożego Narodzenia nie można było zamiatać, obierać ziemniaków czy zaplatać warkoczy?

  Co mają wspólnego konie czy Cyganie z noworocznym kolędowaniem? I dlaczego podczas kolędowania konie tańczą nad śpiącym niedźwiedziem?

  Choć pytania te mogą zdawać się nie mieć ładu i składu, są jak najbardziej na miejscu, jeśli chodzi o świąteczne zwyczaje. Niestety, wiele z nich uległo zapomnieniu, a sens wielu, które nadal są kultywowane, często nie jest znany. Region Beskidu Żywieckiego ma bardzo barwne zwyczaje, o głębokiej symbolice. Na płycie z pastorałkami znajdą się cztery opowieści przybliżające znaczenie obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.  

  Będą to cztery opowieści skoncentrowane na czterech głównych okresach świąt - Wigilii Bożego Narodzenia, dniu Bożego Narodzenia, kolędowaniu i Nowym Roku. Obrzędy wigilijne wiązały się z przygotowaniem na nadchodzący rok - zapewnieniem sobie dobrego zdrowia, urodzaju, ochrony przed złym. Nowy Rok zamykał stare, otwierał nowe. Na płycie znajdą się pastorałki nawiązujące do każdego z tych okresów.

  Krążek zostanie wydany jeszcze przed świętami. Dla Was płyta będzie doskonałym uzupełnieniem świątecznej tradycji i inspiracją, by wspólnie z domownikami pośpiewać przy wigilijnym stole (do płyty dołączony jest dostęp do wszystkich tekstów), a dla nas - ogromnym wsparciem z Waszej strony. Kupując płytę wydaną przez Fundację Braci Golec wspierasz nasze działania i pomagasz nam w naszej misji.

  Od piętnastu lat dzielimy się tym, co gra nam w duszy i tym, z czego wszyscy wyrośliśmy. Muzyką ludową i tradycjami Beskidu Żywieckiego. Pragniemy uwrażliwiać na nie dzieci i młodzież, a także zapraszać do ich współtworzenia, pokazując, że to my - lokalna społeczność, kreujemy swoją historię. W oparciu o to, co “stare”, budujemy “nowe”, które zostanie w pamięci przyszłych pokoleń.

  Wspieramy młodych ludzi w rozwoju ich pasji i zainteresowań. Chcemy stworzyć każdemu młodemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwość obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i tworzenia. A przede wszystkim - pragniemy by każdy, kto zetknie się z muzyką Beskidu Żywieckiego i jego barwnymi tradycjami, odnalazł w nich pasję i dobrą zabawę.

  Z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce naszą twórczość,z tak cudownej okazji, jaką są Święta Bożego Narodzenia. Niech stanie się dla Was prezentem od nas również na 15. rocznicę naszego istnienia.

   

 • Po wysłuchaniu 46 prezentacji podczas XXIX Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych, który odbył się 17 i 18 listopada 2017 w Jeleśni i Milówce podopieczni Fundacji Braci Golec zdobyli następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:

  KATEGORIA DZIECI DO LAT 12

  Soliści:

  I miejsce – Marta Krzyżowska z Jeleśni

  Multiinstrumentaliści:

  II miejsce – Katarzyna Witas z Sopotni Wielkiej

  Kapele dziecięce:

  I miejsce – Mała Kapela FBG z Jeleśni w składzie: Marta Krzyżowska, Julia Pawlica, Kacper Waligóra

  II miejsce – Kapela FBG z Milówki w składzie: Zuzanna Siwiec, Wiktoria Adamczyk, Karolina Zawada, Karolina Żabnicki

  KATEGORIA DZIECI I MŁODZIEŻY OD 13 DO 18 LAT

  Soliści:

  II miejsce – Emilia Marciak z Jeleśni

  Wyróżnienia – Bartłomiej Kopacz z Łodygowic, Zuzanna Hernas z Koszarawy

  Multiinstrumentaliści:

  III miejsce – Jakub Lach z Koszarawy

  Gratulujemy!

 • Z przyjemnością zapraszamy Was na stronę Górskiego Uniwersytetu Ludowego, która właśnie się narodziła! Znajdziecie na niej najważniejsze informacje o idei, nauce w ramach projektu, o tym kim jesteśmy, co robimy i dlaczego.

   

  www.gorskiuniwersytetludowy.pl

   

  Zapraszamy!

  grafika projektowa.png

 • Już od piętnastu lat wspieramy dzieci i młodzież w rozwoju ich pasji i zainteresowań związanych z muzyką ludową. Jednym z najistotniejszych elementów naszej misji jest stworzenie każdemu młodemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwości obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i tworzenia. Dlatego wszystkim swoim podopiecznym na czas nauki zapewniamy instrumenty. Na tych nowych zagrają już wkrótce dzieci z nowo otwartych Ognisk Twórczości Artystycznej w Czernichowie i w Rajczy.

  Dudy i heligonki zostały stworzone specjalnie na zamówienie Fundacji Braci Golec u znakomitych budowniczych instrumentów w małych manufakturach rzemieślniczych w Polsce i na Słowacji.

  Zakupione instrumenty zostały dofinansowane z projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura kultury", którego celem jest wsparcie lokalnych instytucji kulturalnych.

  W ręce naszych podopiecznych trafi pięć sztuk dud żywieckich, trzy basy góralskie ze smyczkami i pokrowcami, osiemnaście smyczków, trzydzieści sztuk skrzypiec z futerałami oraz siedem heligonek z pokrowcami i paskami.

  Dzięki nim jeszcze więcej dzieciaków będzie mogło obcować z muzyką ludową i tradycjami Beskidu Żywieckiego. A chętnych nie brakuje, bo w tym roku po raz pierwszy liczba naszych podopiecznych przekroczyła 300!

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

   

  logoMKiDNcolor

 •  
 • Już 26-28 października po raz drugi będziemy obchodzić Święto Pieśni - wyjątkowe spotkanie z kulturą i tradycją Beskidu Żywieckiego. Będą wieczorne posiady, będzie potańcówka, koncerty i obcowanie z ikonami muzyki ludowej. Przedstawiamy program wydarzenia.

   

  Piątkowy wieczór stanie pod znakiem koncertu laureatów przeglądu i potańcówki przy muzyce Beskidu Żywieckiego. Sobotni wypełnią klimatyczne opowieści o istocie pieśni, stare nagrania i filmy i popisy charyzmatycznych mistrzów pieśni, o głosach dźwięcznych jak dzwon. Niedzielny poranek odbędzie się Śpiewanie na polanie, czyli obcowanie z melodiami w górskiej scenerii, a wieczór upłynie na koncercie finałowym. Wszystkie te wydarzenia Święta Pieśni są otwarte dla każdego, kto ma chęć słuchać, śpiewać i chłonąć tradycje żywiecczyzny.

   

  Szczegółowy program znajduje się poniżej. Część wydarzeń jest dostępna jedynie dla laureatów przeglądu śpiewaczego, zespołów, grup, duetów i solistów, których występów będzie można posłuchać podczas piątkowego i niedzielnego koncertu. W sobotę będą uczestniczyć w warsztatach śpiewu białego z regionów Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Mazowsza i Lubelszczyzny, pieśni dziecięcych, zalotnych, polanowych, wierchowych i wojaczkowych.

   

  Rekrutacja do przegląu jest już zakończona. Wydarzenie ma rangę ogólnopolską, i jest kierowane zarówno do kobiet i dziewcząt, jak i do mężczyzn i chłopców oraz do grup mieszanych.

   

  Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady, koncerty i potańcówka zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

   

  Już teraz serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia otwarte. Przyjdźcie, posłuchajcie i zaśpiewajcie!

   

  Co będzie się działo?

   

  26.10.2018 Piątek

   

  Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach

  18.00 – Koncert Laureatów i wręczenie tytułu „Sordylki 2018” (otwarte dla wszystkich)

   

  OSP w Biernej

  20.00 – Potańcówka przy muzyce żywieckiej (otwarta dla wszystkich)

  Kapela Fundacji Braci Golec

  Kapela Magurzanie

  Kapela Dejcie Spokój

  Gościnnie – Kapela Fedaków z Katowic

   

  27.10.2018 Sobota

   

  Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach

  9.30  Rozpoczęcie dnia warsztatowego (uwaga - tylko dla laureatów konkursu)

  10.00 – 12.00 – warsztaty śpiewu - pieśni z różnych regionów Polski

  Pieśni bojkowsko-łemkowskie

  Pieśni Mazowsza Leśnego

  Pieśni Lubelszczyzny

  Pieśni śląskie

  12.30 – 14.30 – Warsztaty śpiewu - Pieśni z żywiecczyzny

  Pieśni wojaczkowe

  Pieśni polanowe

  Pieśni dziecięce

  Pieśni miłosne

  17.00 – 19.00 – Posiady śpiewacze (otwarte dla wszystkich)

  Spotkanie z Barbarą Rosiek – rozmowa o znaczeniu pieśni w kulturze

  Prezentacja materiałów archiwalnych

  Wspólne śpiewanie z mistrzami śpiewu żywieckiego

  Siostry Sordyl, Przyłękowianki, Grażyna Kupczak, Magurzanki

   

  28.10.2018 Niedziela

   

  10.00 – Śpiewanie na polanie – wspólne wyjście w góry (otwarte dla wszystkich)

   

  Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach

  14.30 – Przygotowanie wspólnej pieśni wojaczkowej z okazji stulecia odzyskania niepodległości

  16.00 – Koncert Finałowy (otwarte dla wszystkich)

  Siostry Sordyl – Beskid Żywiecki

  Agata Harz-Hanaj - Lubelszczyzna

  Ryki – Mazowsze Leśne

  Diłky z Mohrogo - Łemkowszczyzna

  Gość specjalny – Agata Siemaszko & Miroslav Rajt

  18.00 – Zakończenie II Święta Pieśni – wspólne wykonanie żywieckiej pieśni wojaczkowej z okazji stulecia odzyskania niepodległości (otwarte dla wszystkich).

   

 • 10 października zakończyliśmy rekrutacje do II Święta Pieśni. W tym roku laureatami zostało 6 solistek, 1 duet oraz 5 grup śpiewaczych. Laureaci wezmą udział w niecodziennym przeglądzie im. Zofii i Józefy Sordyl, który odbędzie się w dniach 26–28 października. W ramach tego wydarzenia będą uczestniczyć w cyklu warsztatów śpiewu białego w manierze Beskidu Żywieckiego, a także w warsztacie specjalistycznym poświęconym pieśniom Lubelszczyzny, Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny a także Mazowsza Leśnego. Podczas koncertu laureatów grupa ekspertów wybierze wybierze solistke, duet lub grupę która otrzyma „Sordylkę 2018” - tegoroczną nagrodę specjalną.
  Laureatami zostali:

  W kategorii solistek:
  1. Dudziak Katarzyna
  2. Kozik Katarzyna
  3. Wędzel Ariadna
  4. Malinka Barbara
  5. Morawska Larysa
  6. Kliś Zofia

  W kategorii duetów:
  1. Mołdysz & Bistyga

  W kategorii grupy śpiewaczych:
  Lipowianki
  Biedronki
  Katowice
  Porąbczanki
  Dejcie spokój

  Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym do II Święta Pieśni i wraz z Mistrzyniami Tradycji odliczamy dni do jego rozpoczęcia.

 • Dzień dobry,

  Poniżej prezentujemy godziny zajęć nowo przyjętych osób do poszczególnych ognisk Fundacji Braci Golec.

  Lipowa

  Żywiec

  Porąbka

  Łodygowice

  Jeleśnia

  Zapraszamy na pierwsze zajęcia już w najbliższym tygodniu (od 8.10.2018)

  Do zobaczenia!

 • W odpowiedzi na Państwa prośby o przedłużenie rekrutacji informujemy że czas nadsyłania zgłoszeń i nagrań, do II Święta Pieśni - przeglądu im. Zofii i Józefy Sordyl, wydłużamy do 10 października. Nie zwlekajcie, nagrywajcie i nadsyłajcie. 

   

  Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

  Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.

 • Poniżej publikujemy wyniki przesłuchań wstępnych do Chóru Ludowego oraz do Klasy Instrumentów Ludowych. 

  Chór Ludowy - wyniki

  Klasa Instrumentów Ludowych - wyniki

  Pierwsze zajęcia Chóru Ludowego odbędą się w Czwartek, 11 października o godzinie 19:00 w MCKu w Żywcu.

  W celu ustalenia godzin zajęć Klasy Instrumentów Ludowych prosimy o kontakt telefoniczny z instruktorem Rafałem Bałasiem, tel: 500488112

   

  Gratulujemy!

   

 • Drodzy Rodzice,

  Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie, jesteśmy mile zaskoczeni.

  Poniżej publikujemy wyniki przesłuchań wstępnych do Ognisk Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec. Szczegółowe informacje dotyczące godzin zajęć przyjętych osób, wyślemy do państwa smsem w piątek 5 października. 

  WYNIKI:

  - Lipowa

  - Żywiec

  - Porąbka

  - Łodygowice

  - Jeleśnia

  Gratulujemy, do zobaczenia.

 • Górski Uniwersytet Ludowy to projekt, który łączy doświadczonych praktyków muzyki ludowej, wyrosłych w żywieckich tradycjach, młode pokolenie muzyków, uczące się gry na instrumentach i śpiewu w manierze żywieckiej oraz ich bliskich. Nauczycieli, podopiecznych i absolwentów Fundacji Braci Golec, której od początku przyświecał cel by każdy utalentowany młody człowiek, niezależnie od pochodzenia, mógł realizować swoje pasje muzyczne.

 • Małe Mazurki czyli dziecięca odsłona Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Po raz kolejny poruszone będą tematy ważne dla dużych (rodziców i nauczycieli) oraz dla małych. Z pewnością nie zabraknie też dobrej zabawy dla wszystkich.

  W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!
  29 września 2018 roku | Państwowe Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie.

 • Święto Pieśni po raz drugi - już 26-28 października

  Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami, potańcówka przy muzyce Beskidu Żywieckiego, koncerty laureatów konkursu i obcowanie z ikonami muzyki ludowej - tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas drugiej edycji Święta Pieśni w Łodygowicach.

  "Bo kto jest w Jeleśni, nie załuje kieśni, w starej karcmie" - zawodzi dźwięcznym jak dzwon głosem Zofia Sordyl, charyzmatyczna, śmiała, niezwykle barwna postać, jedna z partonek Święta Pieśni. Razem ze swoją bliźniaczą siostrą Józefą podtrzymują lokalne śpiewacze tradycje i potrafią opowiadać jak mało kto. Ich melodyjnego głosu w pieśniach i opowieściach będzie można posłuchać na otwartych dla wszystkich posiadach śpiewaczych w sobotni wieczór 27 października. Barbara Rosiek opowie o istocie pieśni, będą również stare, klimatyczne nagrania, filmy z wydarzeń śpiewaczych.

  Dzień wcześniej, na piątkowym koncercie wystąpią laureaci konkursu na najlepsze wykonania pieśni ludowych - zespoły, grupy śpiewacze, duety i soliści. A dzień zakończy potańcówka, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki żywieckiej.

  Przez trzy dni Święta Pieśni będą się odbywały warsztaty śpiewu białego z regionów Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Mazowsza i Lubelszczyzny, pieśni dziecięcych, zalotnych, polanowych, wierchowych i wojenkowych. Główną atrakcją będzie jednak niedzielny warsztat pieśni żywieckiej. W warsztatach będą mogli wziąć udział zgłoszeni do konkursu pieśniarze, grupy śpiewacze i soliści - z całego kraju, bo w tym roku wydarzenie ma rangę ogólnopolską, i jest kierowane zarówno do kobiet i dziewcząt, jak i do mężczyzn i chłopców. Można zgłaszać również grupy mieszane.

  Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać wypełniony formularz wraz z wykonaniami trzech pieśni, w tym dwóch w manierze żywieckiej. W tym roku jedna pieśń spośród tych nadsyłanych na konkurs może być wykonana w tradycji ludowej z regionu pochodzenia zespołu, duetu czy solisty. Laureaci będą prezentować wybrane przez siebie pieśni podczas otwartego koncertu. Siostry Sordyl przyznają specjalną nagrodę Sordylki 2018 dla najlepszego wykonania pieśni w manierze żywieckiej.

  Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady, koncerty i potańcówka zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

  Formularz zgłoszeniowy

  Regulamin

  Już teraz serdecznie zapraszamy. Więcej informacji wkrótce.

 • Wielu z Was pytało nas kiedy stworzymy coś dla dorosłych ?
  No to tworzymy! 
  Otwieramy w Żywcu Chór Ludowy dla dorosłych!
  Zapraszamy na przesłuchania.

  Szczegóły u koordynatora Rafała Bałasia: 500488112

 • Nasze działania skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach trzech grup:
  • Instruktorzy Fundacji Braci Golec
  • Podopieczni i absolwenci Fundacji Braci Golec
  • Wolontariusze, Rodzice, Opiekunowie
  Dla każdej z grup zaprojektowaliśmy działania w taki sposób, aby sprzyjały integracji i zmniejszaniu dystansu wewnątrz grup i pomiędzy nimi. To działania, w których chcemy znaleźć przestrzeń do nawiązania współpracy i wzajemnej komunikacji, która ma zaowocować podejmowaniem wspólnych inicjatyw w obszarach edukacji, kultury, problemów społecznych – a także uczenia się od siebie i rozwoju z wybranych obszarach.
  O naszych działaniach będziemy Was informować na bieżąco.

   

  grafika projektowa.png

 • Chesz grać na dudach? ?
  Zapraszamy na przesłuchania do klasy instrumentów ludowych!
  Szczegóły u koordunatora Rafał Bałasia: 500488112

 • Zapraszamy dzieci od 7 do 15 lat chcące się uczyć śpiewać oraz grać na skrzypcach, basach i heligonkach. ??
  Szczegółowe informacje u koordynatora Rafała Bałasia tel: 500488112

 • Dzień dobry,

  Informujemy, że zajęcia w ogniskach: Milówka, Żywiec, Porąbka, Łodygowice, Jeleśnia, Lipowa  rozpoczną się od 10 września według zeszłorocznego planu zajęć. Wszelkie ewentualne zmiany godzin zajęć prosimy konsultować indywidualnie z instruktorem podczas pierwszych zajęć. 

   

  Pozdrawiamy i do zobaczenia :)

 • Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę publiczną "Gramy i śpiewamy dla Martynki". 

  Zebraliśmy 4.695 zł, które częściowo pokryją koszty turnusu rehabilitacyjnego Martynki. Sprawozdanie z przeprowadzonej zostanie opublikowane na http://zbiorki.gov.pl

  Termin zbiórki  publicznej nr 2018/2342/OR od 28.05.2018 do 31.07.2018

 • Fundacja Braci Golec zdobyła nagrody na konkursie kapel, 
  grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, 
  mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach odbywającego się w ramach 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

  Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ – instrumentalista, a w naszym przypadku bardziej MISTRZYNI I UCZENNICA 
  I miejsce – Małgorzata Filary-Furowicz (Mistrzyni) z Martą Krzyżowską (Uczennica)

  Kategoria: SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI 
  II miejsce - Maksymilian Czerwiński z Łodygowic (heligonka)

 • Drodzy Rodzice.

  Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie, jesteśmy mile zaskoczeni–  w przesłuchaniu wzięła udział rekordowa ilość osób – było Was sześćdziesięciu siedmiu, a poziom był bardzo wysoki. Ze względu na ograniczoną liczbę osób do ogniska, do grup instrumentalnych przyjmujemy tylko osoby ze średnim wynikiem z przesłuchania 5 pkt i wyżej.

  Gratulujemy, wszyscy jesteście wspaniali !!

  Poniżej lista osób z informacją o przyjęciu do Fundacji Braci Golec oraz lista osób przyjętych z podziałem na poszczególne grupy.

  W ognisku w gminie Rajcza powstaną 4 grupy:
  - skrzypce
  - basy
  - heligonka
  - grupa śpiewacza

  Ograniczona liczba miejsc zdecydowała o ilości przyjętych osób - do każdej grupy przyjęliśmy osoby z najwyższą średnią z przesłuchania.

  Na średnią ocenę składają się 3 kategorie:

  - ogólna muzykalność
  - poczucie rytmu
  - intonacja

  Wyniki - wszyscy

  Lista osób przyjętych z podziałem na grupy

   

  Zajęcia w ognisku w Rajczy rozpoczną się od października 2018, o szczegółach poinformujemy rodziców drogą telefoniczną.

  Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia w gminie Rajcza

  Zespół Fundacji Braci Golec

 • Wszystkim podopiecznym Fundacji Braci Golec na czas nauki zapewniamy instrumenty.

  W ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura kultury" zakupiliśmy pięć sztuk dud żywieckich, trzy basy góralskie ze smyczkami i pokrowcami, osiemnaście smyczków, trzydzieści sztuk skrzypiec z futerałami oraz siedem heligonek z pokrowcami i paskami.

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

   

  logoMKiDNcolor

 • Wszystkich zainteresowanych informujemy że wyniki z przesłuchań do ognika w Rajczy opublikujemy 1 sierpnia.

  Pozdrawiamy, 

 • Zapraszamy na lipcowe Koncerty Fundacji Braci Golec!

   

   

 • Drodzy Rodzice,

              Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Fundacji Braci Golec, który odbędzie się 7 lipca w Centrum Kultury - Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim w godzinach 15.00 – 18.00.... więcej

 • Warsztaty: 26–y czerwca 2018 roku, Ośrodek Laliki w Lalikach.

  Profesjonalne nagranie: 2–5 lipca 2018 roku, Kościół Matki Bożej Królowej Świata w Kamesznicy Górnej.

  Dzień Otwarty Fundacji Braci Golec: 7 lipca 2018 roku, godz. 16.00–18.00, Centrum Kultury Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim, ul Beskidzka 59.

  Z radością informujemy, że Fundacja Braci Golec ponownie zagości z Letnimi Warsztatami Artystycznymi w Lalikach. Zaczynamy w najbliższy wtorek (26 czerwca). Przez kolejne cztery dni będą tu rozbrzmiewać góralska muzyka i śpiew.... więcej

 • Zapraszamy na nasz koncert charytatywny!
  Martynka, siostra naszego podopiecznego choruje na autyzm - potrzebujemy zebrać 7.000 zł - po to, żeby mogła pojechać na bardzo dla niej ważny turnus rehabilitacyjny. Mobilizujemy swoje prywatne zasoby, rodziców podopiecznych fundacji, znajomych i nieznajomych:) 

  Warto podkreślić, że Absolwenci Fundacji Braci Golec, którzy dla Was zagrają i zaśpiewają także podjęli trud organizacji całego koncertu!!

 • Martynka, siostra naszego podopiecznego choruje na autyzm - potrzebujemy zebrać 7.000 zł - po to, żeby mogła pojechać na bardzo dla niej ważny turnus rehabilitacyjny. Mobilizujemy swoje prywatne zasoby, rodziców podopiecznych fundacji, znajomych i nieznajomych:) 

  Zbieramy do puszek w terminie od 28.05 do 31.07 przy okazji wydarzeń organizowanych przez fundacje i zaprzyjaźnione osoby/instytucje - szukamy wolontariuszy/wolontariuszek chcących się zaangażować w akcję w swoim środowisku - wierzymy, że każdego stać żeby pomagać innym - wystarczy 10 zł. Pamiętajmy razem mamy wielką MOC.

  Już 10 czerwca o godzinie 10:00 w kościele parafialnym w Milówce odbędzie się koncert charytatywny, na którym będzie można wesprzeć naszą zbiórkę.

 • Zapraszamy na czerwcowe wydarzenia Fundacji Braci Golec!

 • Uwaga Uwaga!

  Ruszają zapisy na Letnie Warsztaty Artystyczne 2018, które odbędą się w Lalikach w terminie 26-29 czerwca. odbędzie się profesjonalne nagranie wypracowanego na warsztatach materiału (tworzymy nowe źródła). 

  Zapisy na tegoroczne warsztaty są możliwe jedynie poprzez elektroniczny formularz zapisów.

  Warsztaty są wyłącznie dla uczniów Fundacji Braci Golec od poziomu I. 

  Formularz będzie dostępny TYLKO w dniach 12-13 maja na  stronie internetowej www.fundacjabracigolec.pl  na Wirtualnej Edukacji w zakładce "Informacje" .

  Zanim przystąpisz do wypełniania formularza, SPRAWDŹ CZY POSIADASZ KONTO NA WIRTUALNEJ EDUKACJI! Jeżeli nie to zarejestruj się pod linkiem: http://www.fundacjabracigolec.pl/zaloguj-sie 

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

 • Prosimy przekaż Twój 1% podatku dla Fundacji Braci Golec

  Wypełniając deklarację podatkową podaj
  nr KRS: 0000175069 lub skorzystaj z bezpłatnego programu dostępnego na naszej stronie: 
  http://fundacjabracigolec.pl/o-nas/twoj-1-procent

 • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura kultury przyznał Fundacji Braci Golec dotacje w wysokości 65000 zł na zakup nowych instrumentów dla naszych uczniów.

   
 •  

  Drodzy Rodzice.

  Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie, jesteśmy mile zaskoczeni –  w przesłuchaniu wzięło udział 36 osób.

  Gratulujemy, wszyscy jesteście wspaniali !!

  Poniżej lista osób z informacją o przyjęciu do Fundacji Braci Golec oraz lista osób przyjętych z podziałem na poszczególne grupy.

  W ognisku w gminie Czernichów powstaną 4 grupy:
  - skrzypce
  - basy
  - heligonka
  - grupa śpiewacza

  Ograniczona liczba miejsc zdecydowała o ilości przyjętych osób - do każdej grupy przyjęliśmy osoby z najwyższą średnią z przesłuchania.

  Na średnią ocenę składają się 3 kategorie:

  - ogólna muzykalność
  - poczucie rytmu
  - intonacja

   

  Wyniki - wszyscy

  Lista osób przyjętych z podziałem na grupy

   

  Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia w gminie Czernichów

  Zespół Fundacji Braci Golec

 • Informujemy, że wyniki przesłuchań wstępnych do nowo powstającego ogniska w Gminie Czernichów opublikujemy 19 marca na stronie internetowej Fundacji Braci Golec.

   

  Prosimy przekaż swój 1% podopiecznym Fundacji.

  Wypełniając deklarację podatkową podaj

  nr KRS: 0000175069 lub skorzystaj z bezpłatnego programu dostępnego na naszej stronie: http://fundacjabracigolec.pl/o-nas/twoj-1-procent

   

  Pozdrawiamy,

 • Prosimy przekaż swój 1% podopiecznym Fundacji.

  Wypełniając deklarację podatkową podaj

  nr KRS: 0000175069 lub skorzystaj z bezpłatnego programu dostępnego na naszej stronie: 
  http://fundacjabracigolec.pl/o-nas/twoj-1-procent

   

 • Zapraszamy na przesłuchania wstępne do nowo powstającego Ogniska Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec w Gminie Czernichów. 

  Do zobaczenia!

 • Drodzy rodzice

  Udostępniamy materiał TVP z udziałem dzieci nagrany do programu "Wigilie Polskie" nagrany w dniu 14.12.2017 w Dworku Góralskim w Łodygowicach. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za przybycie i zaangażowanie:)

  Wiemy, że wszyscy czekali na emisję 24.12,  tym bardziej jest nam przykro, że materiał nie został wyemitowany. Informujemy, że były to przyczyny niezależne od fundacji i nie mieliśmy wpływu na decyzję podjętą przez TVP.

 • Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowywującego projekt Przestrzeń Dla Pieśni.

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  ministerstwo kultury i dziedzictwa kulturowego

 • Wczoraj odebraliśmy nagrodę Lokalny Bohater 2017 z rąk Marszałka Województwa Śląskiego.

  Gratulujemy wszystkim lokalnym bohaterom i dziękujemy za  to, że mogliśmy Was poznać każdy z Was robi coś ważnego i potrzebnego, a przede wszystkim  jesteśmy wdzięczni Jurkowi Owsiakowi za wspaniały wykład motywacyjny....:)

  A wszystko w wyjątkowej scenerii Muzeum Śląskiego w Katowicach. 

 • W sobotę, 2 grudnia, na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu po raz 37. odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.  W tym roku w konkursie wzięło udział ok. 150 osób z Polski, Białorusi, Litwy, Słowacji i Ukrainy.... więcej

 • „W zgodzie z naturą i kulturą. O siostrach Józefie i Zofii Sordyl ” to projekt wydawniczy obejmujący książkę z filmem, realizowany w bieżącym roku przez Muzeum Miejskie w Żywcu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Organizację projektu wsparli: Gmina Jeleśnia, Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Fundacja Braci Golec... więcej

 • Jesteśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych. Aż 21 uczniów Fundacji Braci Golec zostało laureatami na XXVIII Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych.... więcej


 • W ostatni weekend października, tj. 28–29, rozpoczynamy dwudniowe świętowanie z pieśnią Beskidu Żywieckiego. I Święto Pieśni – przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl, bo taką nazwę nosi to wydarzenie, jest finałem dwuletniego projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem było przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej, przypomnienie i zachowanie repertuaru pieśni Beskidu Żywieckiego oraz powiększenie grona osób, które chętnie i bez oporów śpiewałyby dawno zapomniane melodie.

  6 października zakończyliśmy rekrutację internetową. Grupa ekspertów wyłoniła ze wszystkich zgłoszeń 33 osoby, które wystąpią w koncercie laureatów, prezentując swoje utwory, a wcześniej wezmą udział w cyklu warsztatów śpiewu białego. W trakcie tych dwóch dni uczestnicy zaprezentują pieśni swojego regionu, a także poznają melodie z różnych regionów Polski oraz pieśni naszych sąsiadów z zagranicy.

  I Święto Pieśni będzie okazją do wspólnego śpiewania – nie tylko solowego, lecz także grupowego – poznania możliwości swojego głosu i dziękowania śpiewem za ten dar. To także czas integracji, nauki podczas warsztatów i prelekcji oraz dobrej zabawy. Niezwykłym wydarzeniem dla laureatów będzie również możliwość zapoznania się z historią i życiem Mistrzyń Tradycji Beskidu Żywieckiego – sióstr Zofii i Józefy Sordyl.

  Podczas koncertów towarzyszących wystąpią laureatki pierwszej edycji przeglądu, a także zaproszeni goście: 9 Sił, Zora oraz Ewa Grochowska. Na zakończenie koncertu finałowego zostanie wręczona nagroda specjalna – „Sordylki 2017”.

  Już dziś serdecznie zapraszamy na I Święto Pieśni – przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl, które Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  clip_image002.jpg

 • Mają różne doświadczenia i marzenia, są w różnym wieku, ale łączy ich jedno – Śląskie, w którym mieszkają i w którym działają. Oto trzydziestu Lokalnych Bohaterów, którzy inspirują całe województwo. Od 9 października będzie można ich zobaczyć na wystawie w holu Dworca Głównego PKP w Katowicach.

  Co motywuje ich do działań i sprawia, że inni patrzą na nich z podziwem? Jakie życiowe postawy są dla nich istotne? Jak sami mówią: „To nie nowe ulice czy mosty, ale ludzie tworzą klimat każdej miejscowości” (Anna Jafernik - Żywiec), „Naszymi granicami jest tylko nasza wyobraźnia” (Konrad Flis - Radostków, Mykanów), „Żyjemy ze sobą, a nie obok siebie” (Adam Zamora i Andrzej Jakóbczak - Żarki), „Uczymy, jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od własnego ogródka” (Magdalena Jochemczyk i Karola Stachowicz - Katowice, Marcin Domański - Dąbrowa Górnicza, Jakub Adamczyk – Bytom). Wspólnie podkreślają, że mają szczęście do ludzi – ale świat starają się budować na pełnych szacunku, tolerancji i odpowiedzialności, ale własnych zasadach. Wiedzą, że nikt za nich tego nie zrobi.

  Działają społecznie, realizują się w kulturze, sporcie i ekologii. Pociągają za sobą innych. Rozpoznawani przez sąsiadów i mieszkańców potrafią skierować ich wzrok na sprawy ważne – wspólnotę, społeczne zaangażowanie, tolerancję i szacunek, troskę o to, co znajduje się najbliżej nas.

  Przyjechali nie tylko z większych i mniejszych miast, ale i wiosek, by opowiedzieć o tym, co jest dla nich ważne. Lokalnych Bohaterów mają u siebie nie tylko Katowice, ale i Radostków, Mykanów, Czernica, Piekary Śląskie, Chorzów, Żywiec, Rybnik, Zabrze, Pszczyna, Gliwice, Częstochowa, Ruda Śląska, Żarki, Tychy, Rajcza, Tarnowskie Góry, Wilkowice, Bytom, Nakło Śląskie, Milówka, Czerwionka-Leszczyny czy sołectwo Słowik. To stąd pochodzi i tu na co dzień działa wybrana trzydziestka. Warto jednak podkreślić, że do projektu mieszkańcy województwa śląskiego zgłosili ponad sto osób, które mogą być wzorem i inspiracją.

  Efektem spotkania jest mobilna wystawa fotograficzna, która zaprezentowana zostanie:

  - w Katowicach (w holu Dworca Głównego) od 9 do 22 października,

  - w Rybniku (w Focus Park) od 23 października do 5 listopada,

  - w Częstochowie od 6 do 19 listopada,

  - w Bielsku-Białej (w Galerii Sfera) od 20 listopada do 5 grudnia.

  Dodatkowo powstanie dostępna dla wszystkich księga motywacji, czyli instrukcja „jak zmienić świat” składająca się z autorskich internetowych wykładów wybranych bohaterów oraz dziesięciu filmów przedstawiających ich działania. Przyszłość zależy nie od tego, ile historii sobie opowiemy, ale ile będziemy w stanie zrobić wspólnie, angażując się w to, co najważniejsze.

  Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Lokalni Bohaterowie inspirują” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

  źródło: http://turozmawiamy.slaskie.pl/content/bohaterowie-ze-slaskiego#show

 • Po przesłuchaniu 24 pieśni z terenów Beskidu Żywieckiego komisja rekrutacyjna w składzie: Ewa Grochowska, Elżbieta Mędroń-Prębska, Iga Fedak, Magdalena Szuścik oraz Zofia i Józefa Sordyl zdecydowała o zakwalifikowaniu na I Święto Pieśni 3 solistek, 1 duetu oraz 5 grup śpiewaczych. Laureaci wezmą udział w I Święcie Pieśni – przeglądzie im. Zofii i Józefy Sordyl, który odbędzie się w dniach 28–29 października. W ramach tego wydarzenia będą uczestniczyć w cyklu warsztatów śpiewu białego w manierze Beskidu Żywieckiego, a także w warsztacie specjalistycznym poświęconym pieśniom Lubelszczyzny, Podhala oraz Bałkanów. 

  Laureatami zostali:

  W kategorii solistek:

  1. Paulina Porębska
  2. Zofia Ossowska
  3. Joanna Sinkiewicz

  W kategorii duetów:

  1. Porąbczanki

  W kategorii grupy śpiewaczych:

  1. Małe Magurzanki,
  2. Magurzanki
  3. FBG Jeleśni
  4. FBG Lipowa
  5. FBG Porąbka

  Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym do I Święta Pieśni i wraz z Mistrzyniami Tradycji odliczamy dni do jego rozpoczęcia.

 • W odpowiedzi na Państwa prośby o przedłużenie rekrutacji informujemy że czas nadsyłania zgłoszeń i nagrań, do Święta Pieśni - przeglądu im. Zofii i Józefy Sordyl, wydłużamy do 6 października. Nie zwlekajcie, nagrywajcie i nadsyłajcie. 

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • W związku ze zmianą nauczyciela zapraszamy na spotkania organizacyjne dla heligonistów wraz z rodzicami.

  Terminy i miejsca spotkań:

  - 18.09 Poniedziałek, godzina 18:00, Gimnazjum w Milówce (uczniowie OTA w Milówce)

  - 20.09 Środa, godzina 18:00, GOK w Jeleśni (uczniowie OTA w Jeleśni)

  W razie jakichkolwiek pytań prosimy o telefon do koordynatora Rafała Bałasia: 500 488 112,

  Pozdrawiamy, 

 • Po wakacyjnej przerwie zbliża się czas rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym.

  Pierwszy tydzień nauki w nowo otwartym Ognisku Twórczości Artystycznej w Żywcu rozpocznie się 2 października. Już wkrótce wyślemy do państwa szczegółowe informacje o spotkaniu organizacyjnym.

  W razie pytań prosimy o telefon do koordynatora: 
  Rafał Bałaś 500 488 112

  Pozdrawiamy i do zobaczenia!

 • Po wakacyjnej przerwie zbliża się czas rozpoczęcia zajęć w nowym roku szkolnym.

  Pierwszy tydzień nauki rozpocznie się 18 września. Więcej informacji znajdą państwo na Wirtualnej Edukacji na stronie Fundacji Braci Golec: http://fundacjabracigolec.pl/informacje

  Osoby nie posiadające jeszcze konta prosimy o zarejestrowanie się: http://fundacjabracigolec.pl/zarejestruj-sie

  W razie pytań prosimy o telefon do koordynatora: 
  Rafał Bałaś 500 488 112

 • I Święto Pieśni - przegląd im. Zofii i Józefy Sordyl stanowi finał dwuletniego projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”. Celem projektu było przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej, rozszerzenie repertuaru pieśni Beskidu Żywieckiego oraz powiększenie grona osób, które chętnie i bez oporów śpiewałyby dawno zapomniane melodie... więcej

 • Grupa heligonistów z Fundacji Braci Golec zagra podczas koncertu Muzyki Łuku Karpat którego motywem przewodnim w tym roku są heligonki, harmonie i guzikówki. Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

   

  Kiedy: 19 sierpnia, godz 20:30

  gdzie: Kino Giewont, ul. Kościuszki 4, Zakopane

   

  program festiwalu: http://www.festiwale.zakopane.pl/2017/festiwal-folkloru/program

  Zapraszamy

   

   

   

 • Dziękujemy biegaczom Ultramaratonu Chudy Wawrzyniec 

  Każdy uczestnik tej imprezy, nie dość, że nabiega to na własnych nogach w jeden dzień, to jeszcze zrobi coś ważnego dla naszych dzieciaków. Bo każdy z nich rezygnuje z medalu dla siebie, a pieniądze, które poszłyby na ten kawałek pamiątkowej blachy, oddaje na górski obóz dla podopiecznych Fundacji Braci Golec.

  Razem robimy coś dla tych dzieciaków. My pomagamy im rozwijać talent muzyczny, pokazujemy bogactwo kulturowe regionu, Chudy Wawrzyniec ciągnie ich w góry. Pokazuje, że miejsce, w którym mieszkają jest naprawdę fajne. I że mogą robić wyjątkowe rzeczy niezależnie od pochodzenia i grubości portfela.

  Na górski obóz wędrowny trasą Chudego Wawrzyńca ruszy 15 naszych podopiecznych. Wielu z nich w ogóle nie zna gór od tej przygodowej strony. Będą wędrować i muzykować na łonie natury. A na koniec zagrają uczestnikom Chudego Wawrzyńca - żeby i oni poznali nasz region od strony, której nigdy jeszcze nie poznali. Zapraszamy 12 sierpnia do kibicowania. 

  Pozdrowienia!

 •  


  Dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili do puszek podczas różnych wydarzeń organizowanych przez fundację i wolontariuszy zbiórki publicznej "Gramy i śpiewamy dla Martynki". 

  Zebraliśmy 3.594 zł, które częściowo pokryją koszty turnusu rehabilitacyjnego Martynki. Sprawozdanie z przeprowadzonej zbiórki wysłaliśmy wczoraj do MSWiA, zostanie opublikowane na http://zbiorki.gov.pl

  Termin zbiórki  publicznej nr 2017/2350/OR Od: 2017-05-27 Do: 2017-07-02

 • Drodzy Rodzice.

  Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie, jesteśmy mile zaskoczeni – przede wszystkim bardzo wysokim poziomem biorących udział w przesłuchaniu (a było aż 26 osób) – gratulujemy, wszyscy jesteście wspaniali !!

  Poniżej wyniki wszystkich przesłuchanych, listy osób przyjętych wg grup, lista rezerwowa grupa skrzypce.

  Wszystkie osoby przyjęte do ogniska będziemy informować o organizacji zajęć początkiem września.

  Serdecznie pozdrawiamy i życzymy udanych wakacji.

  Zespół Fundacji Braci Golec

  Wyniki - wszyscy

  Przyjęci - skrzypce

  Przyjęci - grupa śpiewacza

  Przyjęci - heligonka

  Przyjęci - Basy

   

   

 • Ze względu na niekorzystną prognozę pogody zdecydowaliśmy się przenieść jutrzejszy Dzień Otwarty Fundacji Braci Golec i finał V Letnich Warsztatów Artystycznych pod gościnny dach Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach (Plac Wolności 5).
  Zapraszamy od 16.00-18.00.
  Program imprezy pozostaje bez zmian.

  Dziękujemy wójtowi Gminy Lipowa i Nadleśnictwu Węgierska Górka za dotychczasową pomoc w organizacji i jest nam straszenie przykro, że nie zagościmy z muzyką w Dolinie Zimnika :(

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  logoMKiDNcolor

 • Odliczamy już za 24 godziny w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Lalikach startujemy z V Letnimi Warsztatami Artystycznymi
  pod hasłem jak czerpać ze źródeł ?

  Jesteśmy gotowi:
  - mamy ambitny program na 180 godzin warsztatowych
  - mamy 104 chętnych do grania i śpiewania uczestników/uczestniczek
  - mamy 10 zaangażowanych wolontariuszy/wolontariuszek

  Wszystko to co wydarzy się od 27 czerwca do 2 lipca nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, partnerów, wolontariuszy i przyjaciół.
  Już dzisiaj bardzo Wam dziękujemy ! bo jest za co

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.... więcej

 • warsztaty: 27 czerwca – 30 czerwca 2017 / Ośrodek Laliki w Lalikach

  Dzień Otwarty Fundacji Braci Golec: 2 lipca 2017, godz. 16.00 – 18.00 / parking przy Nadleśnictwie w Dolinie Zimnika... więcej

 • Zapraszamy na najbliższe koncerty Fundacji Braci Golec. 

 • Martynka, siostra naszego podopiecznego cierpi na autyzm - potrzebujemy zebrać 6.000 zł - po to, żeby mogła pojechać na bardzo dla niej ważny turnus rehabilitacyjny. Mobilizujemy swoje prywatne zasoby, rodziców podopiecznych fundacji, znajomych i nieznajomych:)

  Zbieramy do puszek w terminie od 27.05 do 02.07 przy okazji wydarzeń organizowanych przez fundacje i zaprzyjaźnione osoby/instytucje - szukamy wolontariuszy/wolontariuszek chcących się zaangażować w akcję w swoim środowisku - wierzymy, że każdego stać żeby pomagać innym - wystarczy 10 zł. Pamiętajmy razem mamy wielką MOC.

  Najbliższe zbiórki odbędą się:

  - 27 maja w Korbielowie podczas Koncertu Fundacji Braci Golec na Redyku o godzinie 13:00

  - 28 maja w Milówce podczas Koncertu Fundacji Braci Golec w kościele parafialnym o godzinie 11:30

  Wkrótce ogłosimy kolejne terminy gdzie będzie można pomóc Martynce. 

  Pozdrawiamy

   

   

 • Już po raz szósty spotykamy się w ramach projektu edukacyjnego Fundacji Braci Golec – „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to szczególny, bo zarazem ostatni posiad szkolący umiejętności tradycyjnego śpiewu, improwizacji i osobistej interpretacji muzyki... więcej

 • Miejskie Centrum Kultury zaprasza na przesłuchania wstępne do Ogniska Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec

  kiedy: 8 czerwiec 2017
  godzina: 18.00
  gdzie: Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

  grupy: skrzypce, bas, heligonka, dudy, śpiew biały
  zajęcia od października 2017
  zapraszamy dzieci od 7 do 15 lat

  więcej informacji:
  tel. 500 488 112

   

   

 • Kolejna edycja Letnich Warsztatów Artystycznych odbędzie się pod hasłem "Jak czerpać ze źródeł". To wakacyjna propozycja dla uczących się tradycyjnego śpiewu i gry w prowadzonych przez fundację ogniskach. Wykorzystując multimedia i żywy przekaz chcemy pokazać jak korzystać z dostępnych źródeł i zainspirować ich do samodzielnych poszukiwań. Tygodniowy proces jest przestrzenią dla integracji,
  rozwoju, poprzez wspólną kulturę i pasję muzykowania.

  kiedy: 27 czerwiec - 30 czerwiec (warsztaty), 2 lipca (Dni Otwarte Fundacji Braci Golec w Dolinie Zimnika (gmina Lipowa)
  gdzie: Zakład Aktywności Zawodowej Laliki w Lalikach (gmina Milówka)...więcej

 • Fundacja Braci Golec zaprasza na koncert „TAM TRZA KWITNĄĆ KA SIĘ ROŚNIE…”

  Niektóre nasze przedsięwzięcia są starannie zaplanowane, inne rodzą się pod wpływem chwili, ale wszystkie mają na celu wzrastanie w tradycji – poprzez pamięć o niej oraz jej poszanowanie i rozwijanie, w szczególności muzyczne. Nie bez powodu na motto naszego grania wybraliśmy słowa księdza Józefa Tischnera… więcej

 • Zapraszamy na "Kwietniowe koncerty" Fundacji Braci Golec.

  Pozdrawiamy,

 •  

  Już piąty raz spotykamy się w ramach projektu edukacyjnego Fundacji Braci Golec – „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. V Posiady Śpiewacze to nie tylko następne spotkania, próby i warsztaty dające nam sposobność do dalszej nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz pasji, ale też okazja do wielkopostnego czuwania. Tym razem będziemy bowiem szukać przestrzeni dla pieśni wielkopostnych, w dodatku w większej grupie – powiększonej o chłopaków z Zespołu Regionalnego Magurzanie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Żywczanie...więcej

 • W ostatni wtorek marca zorganizowaliśmy sesję zdjęciową dla podopiecznych Fundacji Braci Golec z Ogniska Twórczości Artystycznej z Porąbki. Autorem wspaniałych zdjęć jest Dominik Imielski. Zdjęcia można oglądnąć na naszym fanpage Fundacji Braci Golec na Facebooku.

 •  

   

  Laureatami VII edycji Konkursu Stara Tradycja są aż trzy składy z Fundacji Braci Golec! Cieszymy się ogromnie.
  - Piotr Szczotka (solo)
  - Michał Zawada (solo)
  - Kapela Fundacji Braci Golec z Milówki... więcej

 •  

   

   

  W ramach projektu realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca Nagrań 30 instrumentów z regionu Żywiecczyzny, których część stanowią czynne eksponaty Muzeum, dokonali instruktorzy i podopieczni Fundacji Braci Golec. Są to filmowe wizytówki instrumentów z najnowszej kolekcji portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”. (www.instrumenty.edu.pl)..... więcej

 • Festiwal Stara Tradycja ogłasza nabór zgłoszeń do siódmej edycji Konkursu Stara Tradycja organizowanego przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2017... więcej

 • Już niedługo, bo 24 lutego o godzinie 19:00, podczas „Potańcówki przy dudach” w Domu Strażaka w Sopotni Małej odbędą się kolejne, już IV Posiady Śpiewacze organizowane w ramach projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”, realizowanego przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwający karnawał zachęcił nas do zajęcia się nieco lżejszą niż dotychczas tematyką. Podczas tej edycji posiadów goście będą mieli okazję nie tylko słuchać, ale także bawić się do przyśpiewek na potańcówce... więcej

 • Muzeum Miejskie w Żywcu oraz Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na prezentację nowej części portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”, poświęconej kolekcji beskidzkich instrumentów ludowych... więcej

 • Zapraszamy do posłuchania Kapeli Fundacji Braci Golec z Milówki

  Ada Wędzel - skrzypce, śpiew
  Klaudia Legierska - skrzypce, śpiew
  Dominika Worek - skrzypce, śpiew
  Krzysztof Król - skrzypce, śpiew
  Marysia Sikorska - basy, śpiew
  Natalia Walkarz - skrzypce, śpiew
  Michał Zawada - basy, śpiew

 • Przesłuchania półroczne odbędą się w terminie 6-10 Luty. 

  Udział w przesłuchaniach jest obowiązkowy dla wszystkich podopiecznych fundacji, za wyjątkiem osób uczących się pół roku czyli od września 2016 roku. 

  Plan przesłuchań w poszczególnych miejscowościach przedstawia poniższa tabela. Dokładniejsze informacje co do godzin przesłuchań poszczególnych uczniów dostępne są u instruktorów.

   

  Milówka skrzypce 6.02 14:30
  Milówka heligonki 6.02 14:30
  Milówka śpiew 6.02 14:30
  Koszarawa skrzypce 6.02 17:30
  Łodygowice heligonki 6.02 17:00
  Łodygowice skrzypce 8.02 15:30
  Łodygowice śpiew 8.02 14:00
  Jeleśnia heligonki 8.02 15:00
  Jeleśnia skrzypce 9.02 12:50
  Jeleśnia śpiew 9.02 15:00
  Przyłęków skrzypce 9.02 17:00
  Krzyżówki skrzypce 9.02 10:00
  Jeleśnia

  Klasa mistrzowska + Basy

  10.02 16:00 – 18:00

  s

   

 • Kolędowanie Fundacji Braci Golec w Porąbce!
  29 Stycznia | godz: 18:00 | Kościół parafialny w Porąbce

  Koncert poprzedzi uroczysta Msza św. z oprawą muzyczną o godzinie 17:00
  Pierwszy raz wystąpią dla państwa uczniowie z Ogniska Twórczości Artystycznej z Porąbki. 

  Zapraszamy!

 • Drodzy rodzice,

  Jesteśmy już prawie gotowi do rozpoczęcia zajęć z nowymi uczniami w ognisku Fundacji Braci Golec w Porąbce. 

  16 Lutego 2017 o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie organizacyjne dla rodziców nowych ucznioów w GOKu w Porąbce - na którym przekażemy wszystkie szczegóły.  

  W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem ognisk Rafałem Bałasiem - nr tel: 500 488 112

  Pozdrawiamy,

  Fundacja Braci Golec. 

 • Drodzy rodzice,

  Jesteśmy już prawie gotowi do rozpoczęcia zajęć w ognisku Fundacji Braci Golec w Lipowej. 

  16 Lutego 2017 o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie organizacyjne dla rodziców w Szkole Podstawowej w Lipowej - na którym przekażemy wszystkie szczegóły.  

  W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem ognisk Rafałem Bałasiem - nr tel: 500 488 112

  Pozdrawiamy,

  Fundacja Braci Golec.