„Żywe podcasty” za nami | RELACJA
Za nami spotkanie „Żywe Podcasty”, które odbyło się w Muzeum Miejskim w Żywcu – Stary Zamek (Dział Etnografii i Przyrody), które ( jak tradycja nakazuje przy ważnych wydarzeniach) rozpoczęliśmy sygnałem rogu i trombit. Zaproszeni goście: Pani Barbara Rosiek (etnograf, kierownik Działu Etnografii w Muzeum Miejskim), Pan Czesław Węglarz (folklorysta, multiinstrumentalista, juror w konkursach w tym dziadowskich) , Pan Andrzej Maciejowski (folklorysta, organizator i prowadzący przegląd grup dziadowskich) i Pan Grzegorz Kuśnierz ( artysta i rzeźbiarz, twórca masek obrzędowych) podzielili się z nami swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami na temat genezy i znaczenia postaci obrzędowych, strukturze tradycji dziadów, muzyce i subregionalności pojawiającej się w grze/tekście, specyfice powstawania elementów strojów- zwłaszcza masek oraz innych ciekawostkach związanych z wielobarwnością tego dynamicznego widowiska wpisanego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Otwarte spotkanie, w którym pochyliliśmy się nad fascynującą tematyką Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie skupiło wokół siebie wielu znawców, pasjonatów i praktyków, z którymi udało się porozmawiać. Nasi prelegenci w szczególny sposób opowiedzieli nam o tym jak wielkim znaczeniem jest ta obrzędowość, jak wielu ludzi angażuje od wielu lat i jak ważny jest w jej obrębie przekaz wielopokoleniowy. Dla wszystkich obecnych była to idealna okazja do zgłębienia unikalnych doświadczeń oraz żywej wymiany myśli.
ŻYWE PODCASTY „DZIADY NOWOROCZNE WARTOŚCIĄ DLA POKOLEŃ „czyli Niematerialne – przekaż dalej z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Fundacją Braci Golec.
————————————
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Niematerialne – przekaż dalej.