V Posiady Śpiewacze – czuwanie z PIEŚNIĄ
Już piąty raz spotykamy się w ramach projektu edukacyjnego Fundacji Braci Golec – „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. V Posiady Śpiewacze to nie tylko następne spotkania, próby i warsztaty dające nam sposobność do dalszej nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz pasji, ale też okazja do wielkopostnego czuwania. Tym razem będziemy bowiem szukać przestrzeni dla pieśni wielkopostnych, w dodatku w większej grupie – powiększonej o chłopaków z Zespołu Regionalnego Magurzanie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Żywczanie…więcej
Już piąty raz spotykamy się w ramach projektu edukacyjnego Fundacji Braci Golec – „Przestrzeń dla PIEŚNI”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. V Posiady Śpiewacze to nie tylko następne spotkania, próby i warsztaty dające nam sposobność do dalszej nauki, rozwijania swoich umiejętności oraz pasji, ale też okazja do wielkopostnego czuwania. Tym razem będziemy bowiem szukać przestrzeni dla pieśni wielkopostnych, w dodatku w większej grupie – powiększonej o chłopaków z Zespołu Regionalnego Magurzanie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Żywczanie.
Czas Wielkiego Postu jest bardzo silnie zakorzeniony w kulturze i tradycji. Na naszych posiadach nie mogło więc zabraknąć pieśni wielkopostnych. Kilkunastozwrotkowe pieśni opowiadające o męce i śmierci Pana Jezusa oraz cierpieniach Matki Boskiej tracącej syna są pełne liryzmu, smutku, ale i ogromnej miłości Boga Ojca do człowieka. Gwara sprawia, że przekazywane w nich treści i uczucia stają się bliskie i niemal namacalne – dotyczą każdego z nas.
Przygotowując pieśni, każdy uczestnik warsztatów mógł wyrazić swoje emocje w indywidualny sposób, pokazać, jak on przeżywa ten najsmutniejszy dla chrześcijanina okres roku. Niewątpliwie pozwoliło to na rozwój umiejętności interpretowania tekstu w kierunku osobistym, ale również uświadomiło, że dzięki sile wspólnoty można modlić się „podwójnie”. Śpiewanie tych pieśni w grupie tworzy atmosferę jedności i każdy ze śpiewających, mimo indywidualnej interpretacji i ekspresji, staje się częścią cierpiącej zbiorowości. I ostatecznie wszystkie pojedyncze głosy zlewają się w jeden opowiadający kilkanaście zupełnie różnych historii na temat cierpienia Jezusa i Jego Matki.
Pieśni są wykonywane a capella, co z jednej strony nawiązuje do symbolicznego „zawiązania dzwonów” rozpoczynającego Triduum Paschalne, a z drugiej strony służy zbudowaniu atmosfery zadumy, refleksji nad własnym życiem, pokuty, a może nawet nawrócenia – dzięki „wypełnieniu” kościoła czystym głosem ludzi wyśpiewujących swój żal, a zarazem żal każdego człowieka cierpiącego z powodu grzechu i oczekującego przebaczenia.
Warsztat techniczno-przygotowawczy pieśni odbędzie się w dniach 1–2 kwietnia. Zajęcia w pierwszy dzień warsztatów poprowadzi Brygida Sordyl – instruktorka śpiewu białego Fundacji Braci Golec. W drugim dniu uczestniczki projektu będą gościć w domu rodzinnym mistrzyń śpiewu Zofii i Józefy Sordyl.
Każdego, kto pragnie włączyć się w nasze śpiewacze czuwanie, serdecznie zapraszamy w Niedzielę Palmową (9 kwietnia) o godzinie 20.30 do kościoła klasztoru dominikanów w Korbielowie, rodzinnej miejscowości mistrzyń śpiewu Zofii i Józefy Sordyl. Pieśni wypełnią swoim brzmieniem cały kościół, tworząc atmosferę zadumy, a przede wszystkim skłaniając do refleksji nad własnym życiem, pokuty i zadośćuczynienia.