Wróć

Zajęcia Muzyczne „LUDONKI”

To jeden z projektów Fundacji Braci Golec bardzo dynamicznie rozwijający się. Mając świadomość jak ważna jest edukacja muzyczna od najmłodszych lat, stworzyliśmy projekt zajęć muzycznych dla najmłodszych „LUDONKI”, gdzie bazujemy na autorskiej metodzie uczenia. Fundacja Braci Golec już od 21 lat wspiera dzieci i młodzież w muzycznym rozwoju i zgłębianiu kultury i tradycji Żywiecczyzny. Uczymy śpiewu i gry na instrumentach ludowych, łącząc najnowocześniejsze, uznane w świecie metody z tradycyjnym przyswajaniem umiejętności, jakie zapewnia tworzenie relacji mistrz-uczeń. Staramy się docierać z naszymi zajęciami do dzieci, młodzieży w przeróżnym wieku, a także łączyć młode pokolenie ze starszymi twórcami ludowymi. Spod naszych skrzydeł wyszło wiele młodych talentów, które dziś tworzą własne kapele, koncertują, nagrywają własne płyty, lub tak, jak my – spełniają się w kształceniu młodszych pokoleń.
Nieustannie poszukujemy nowych, wzbogacających metod pracy z dziećmi i młodzieżą. Z myślą o najmłodszych stworzyliśmy autorski projekt zajęć w oparciu o śpiewanki i wyliczanki z repertuaru muzyki ludowej Beskidu Żywieckiego. Ten specjalnie dedykowany program dla najmłodszych nazwaliśmy „LUDONKI”. Koncepcję opierającą się na śpiewie, ćwiczeniach rytmicznych i wyliczankach w połączeniu z ruchem. Spotkania grupowe mają charakter zabawy, podczas której dzieci nie tylko uczą się od prowadzących i siebie nawzajem, kształtując muzyczne zdolności i słuch, lecz także rozwijają zdolności społeczne w swobodnej i przyjaznej atmosferze. Program ten daje możliwość nie tylko kształcenia muzycznego lecz także rozwijania pasji do kultury własnego regionu już od najwcześniejszego okresu życia. Dla wielu dzieci zajęcia z rytmiki w przedszkolu mogą być jedyną okazją, by pomuzykować i być może zakochać się w muzyce na całe życie!

Zajęcia prowadzone są przez przeszkolonych i doświadczonych instruktorów z Fundacji Braci Golec.
Zajęcia prowadzimy w Ogniskach Twórczości Artystycznej oraz dojeżdżamy do przedszkoli na Żywiecczyźnie. Jeśli chcesz nawiązać współpracę prosimy o kontakt.


Jak edukacja muzyczna wpływa na rozwój dziecka?

 • integruje pracę obu półkul mózgowych
  – poprawia pamięć, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną
  – rozbudza kreatywność
  – uwrażliwia na piękno
  – wspomaga koordynację ruchową i izolację mięśni
  – rozwija zdolności matematyczne i językowe
  – kształtuje umiejętności emocjonalne (jest sposobem na wyrażenie siebie,
  swoich emocji, wyobrażeń, pragnień, pomaga budować pewność siebie, ma zauważalny wpływ na rozwój empatii)
  – kształtuje umiejętności społeczne (uczy współpracy, sztuki kompromisu, koncentracji, dyscypliny i solidarności z grupą, sprzyja socjalizacji)